Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Białoruskie radio opłacane przez polski MSZ pisze o „obozie koncentracyjnym” w Berezie KartuskiejW niedzielę grupa białoruskich działaczy społecznych zebrała się na terenie dawnego Miejsca Odosobnienia w Berezie Kartuskiej by oddać cześć jego więźniom.

Przy postawionym przez władze radzieckie pomniku więźniów ośrodka w Berezie Kartuskiej zebrało się w niedzielę kilku działaczy białoruskiego Ruchu Solidarności Razem. Zapalili oni znicze i złożyli pod pomnikiem mały wieniec. Zebrani trzymali biało-czerwono-białe flagi używane przez białoruską opozycję oraz jedną flagę ukraińską. Był to gest pamięci o przetrzymywanych przed wojną w Berezie Kartuskiej działaczach Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Bard Żmicer Zacharewicz zagrał utwory muzyczne. Nastąpiły przemówienia zabranych. Przedstawicielka Ruchu Solidarności Razem, Alena Tałstaja powiedziała Radiu Racyja – „Celem tego działania jest podkreślenie, że Białoruś nie powinna być zakładnikiem cudzych wojen”. Jak uznała – „Nasz kraj cierpiał w okresie międzywojennym i w czasie drugiej wojny światowej, to samo grozi nam i dzisiaj”.

Tałstaja zaznaczyła jednak, że jej działanie to także „akcja solidarności z bratnim narodem ukraińskim” bo „także ukraińscy nacjonaliści byli przetrzymywani w obozie w Berezie”. Zebrani wyrazili też żądanie utworzenia na terenie dawnego polskiego Miejsca Odosobnienia całego muzeum przybliżającego losy jego więźniów. Twierdzili też, że więziono w nim z powodu wyrażania „białoruskiej tożsamości”. „To pomnik o polskiej okupacji” – powiedział jeden z rozmówców Radia Racyja. Zacharewicz mówił o „polskim gwałcie na narodzie białoruskim”.

Ruch Solidarności Razem składa kwiaty przy pomniku więźniów Berezy Kartuskiej już od 10 lat. Relacjonujące wydarzenie, nadające z Białegostoku Radio Racyja określiło na swoim portalu Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej „obozem koncentracyjnym”. Radio Racyja przez lata utrzymywało się z dotacji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej powstało 1934 r. w celu izolowania przeciwników politycznych ówczesnych polskich władz – obozu piłsudczykowskiego. Osadzano w nim na podstawie decyzji administracyjnej na okres trzech miesięcy, przy czym okres izolacji mógł być przedłużany o kolejne trzy miesiące. Więźniów poddawano szykanom i torturom. Pierwszą grupą więźniów byli polscy narodowcy, ale zdecydowaną większość z w historii więzienia działającego do 1939 r., stanowili komuniści różnego pochodzenia etnicznego oraz działacze Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Czytaj także: Nestor białoruskiej opozycji określa 17 września 1939 r. zjednoczeniem Białorusi

Białoruski pisarz dumny z dziadka, który „wyzwalał” Białoruś od Polaków

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/bialoruskie-radio-oplacane-przez-polski-msz-pisze-o-obozie-koncentracyjnym-w-berezie-kartuskiej-foto/

Tags: antipolonisme, bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments