Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina: w Łucku spłonął dawny klasztor trynitarzyW nocy w Łucku na Wołyniu doszło do pożaru szpitala wojskowego, dawniej klasztoru oo. trynitarzy. Całkowicie spłonął dach i część najwyższego piętra zabytkowej budowli.

Jak podał portal Wołynśki Nowyny, straż pożarna otrzymała zawiadomienie o pożarze w piątek o godzinie 2:25. Pierwszy zastęp strażaków przybył na miejsce pożaru 11 minut po zgłoszeniu. Po przybyciu stwierdzono, że płonie dach budynku. Na miejsce wysłano dodatkowe zastępy straży pożarnej – w sumie 12.

Ze szpitala ewakuowano pacjentów i personel, w sumie 91 osób. Chorych przeniesiono do miejskiej kliniki.

Żywioł udało się ugasić o godzinie 5. nad ranem. Według Wołyńskich Nowyn całkowicie spłonął dach dawnego klasztoru oraz częściowo najwyższa kondygnacja. Żywioł objął powierzchnię 500 metrów kwadratowych. Trwa rozbieranie konstrukcji i ustalanie przyczyn pożaru. Najbardziej prawdopodobne wersje według ekspertów to zaprószenie ognia przez palaczy tytoniu bądź robotników podczas prac remontowych oraz zwarcie w instalacji elektrycznej.

Szpital znajduje się w gestii ukraińskiego ministerstwa obrony. Na Ukrainie jest zabytkiem o znaczeniu narodowym.

Klasztor trynitarzy w Łucku został ufundowany około 1720 roku przez skarbnika bracławskiego Pawła Majkowskiego. Uważa się, że jego architektem był Kacper Bażanka – autor dekoracji szczytu kościoła katedralnego na Wawelu w Krakowie. W klasztorze znajdowały się freski Józefa Prechtla z końca XVIII wieku, które później zostały zamalowane. W 1845 roku klasztor został zlikwidowany. Budynek był wykorzystywany m.in. jako więzienie i sąd okręgowy. W XIX wieku rozebrano należący do klasztoru kościół.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku spłonął budynek dawnego słynnego jezuickiego kompleksu szkolnego w Chyrowie w obwodzie lwowskim.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-w-lucku-splonal-dawny-klasztor-trynitarzy-video/

Tags: kresy wshodnie, patrimoine architectural, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments