Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Śladami Polaków na Białorusi”. IPN pokazał polskim licealistom KuropatyW dniach 17 – 22 września 2019 roku laureaci I stopnia 10. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” uczestniczą w wyjeździe edukacyjnym „Śladami Polaków na Białorusi”. 19 września dotarli na podmińskie uroczysko Kuropaty, miejsce kaźni ofiar represji stalinowskich, gdzie obok Białorusinów leżą Polacy.

wraz z opiekunami i organizatorami wyjazdu odwiedzają miejsca nierozerwalnie związane z historią i kulturą Polski: Brześć, , , , , Kuropaty, , i Grodno. , Ruś Biała i Poniemnie to historyczne części dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, a mieszkający tam Polacy do dzisiaj kultywują dziedzictwo I Rzeczypospolitej.

W Grodnie uczestnicy wyprawy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach 80. rocznicy obrony tego miasta przed Armia Czerwoną, które odbędą się w piątek, 20 września 2019 r.


Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej we współpracy z Katyńskim w Warszawie. Adresowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Jego uczestnicy mieli w tym roku za zadanie stworzyć kartę do albumu o konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej.

Na dzień rozpoczęcia wyprawy na wybrali , datę jakże symboliczną. Tego dnia Armia Sowiecka, realizując postanowienia paktu - z 23 sierpnia r. dokonała agresji na II Rzeczypospolitą. Symbolicznym dopełnieniem IV rozbioru Polski była wspólna, niemiecko-sowiecka w Brześciu Litewskim.

W 80. rocznicę tego tragicznego dla Polski wydarzenia laureaci konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” rozpoczęli swoją podróż „Śladami Polaków na Białorusi”. Po przekroczeniu granicy na Bugu dotarli do Brześcia. Stanęli na ówczesnym placu Romualda Traugutta,  w miejscu defilady. Obejrzeliśmy zbudowane w latach 20. i 30. budynki polskich instytucji państwowych. Oczyma wyobraźni zobaczyli niemieckiego generała Guderiana i sowieckiego kombryga Kriwoszeina, odbierających przerażający przed gmachem polskiego Urzędu Województwa Poleskiego.

Następnie udali się na teren ówczesnej twierdzy II Rzeczypospolitej w Brześciu. Tło historyczne wydarzeń sprzed 80 lat przybliżali laureatom konkursu „Sprzączki….”: Julia Lewandowska – pilot wyjazdu, Artur Kolęda z Biura Edukacji Narodowej oraz Tomasz z Muzeum Katyńskiego.

19 września z Polski była na Kuropatach, w miejscu kaźni ofiar represji politycznych z czasów stalinowskich, gdzie  uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze.W objeździe miejsc pamięci na Białorusi uczestniczy 26 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Na Kuropatach spoczywają w masowych grobach ofiary egzekucji dokonywanych przez – zarówno Polacy z tzw. „operacji polskiej NKWD” jak i Białorusini. Według danych białoruskich – kilkadziesiąt do stu tysięcy, według niezależnych historyków, w tym Zenona Paźniaka – od 100 tys. do 250 tys. Profesor Zdzisław Winnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego podaje liczbę 250 tys. Zdaniem historyków, może tu spoczywać także 3 872 Polaków z Białoruskiej Listy Katyńskiej.

https://kresy24.pl/sladami-polakow-na-bialorusi-ipn-pokazal-polskim-licealistom-kuropaty/

Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments