Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

A wiecie że Białoruś to Litwa? Litwa Mickiewicza…

bialorusin

Wiem, już tyle razy o tym piszę, ale chciałbym żeby Polacy w końcu zrozumieli i dowiedzieli się o tym o czym większość nie ma pojęcia: to prawdziwa z którą byliśmy przez kilkaset lat w Unii. A dzisiejsza to Żmudź i Bałtowie którzy nie mówią językiem litewskim a dostali Litwę w prezencie. Jest to uproszczenie, ale bliższe prawdy niż to że jest to o której wszyscy myślą (prawie wszyscy).

Bardzo ciekawy tekst znaleziony na facebookowym profilu Konfederacji Polski i Białorusi – Канфедэрацыя Польшчы і Беларусі. autora, który podpisał się „pan-samochodzik”

Językiem litewskim – ale litewskim z okresu Wielkiego Księstwa Litewskiego – był język staro-białoruski, zwany również ruskim (nie mylić z rosyjskim). Dlatego nasza szlachta i szlachta litewska nie potrzebowały tłumaczy ani przy gorzale, ani podczas sejmików i elekcji.

Chyba nie wyobrażaliście sobie że mogliśmy współistnieć przez setki lat z Litwą która mówi dzisiejszym… litewskim?

Litwą Mickiewicza była BIAŁORUŚ a nie Litwa dzisiejsza. urodził się pod Nowogródkiem – nawet dzisiaj jest on na terenie Białorusi. Drugim językiem Mickiewicza był białoruski, a kultura którą przesiąkł była kulturą… białoruską którą nazywał litewską. Zresztą większość jego sąsiadów była Białorusinami stanowiącymi w tamtych okolicach większość.
Natomiast większość Polaków chyba wie, że urodził się i wychował na Białorusi. Z jego piosenek aż bije białoruska/litewska nuta i trzeba być głuchym by tego nie słyszeć (albo nie znać białoruskiej kultury).

Czas byśmy zmienili podejście do Białorusinów (a może powinniśmy ich zwać Litwinami) bo jest to jedyny życzliwy nam sąsiad. Jeden Łukaszenka nie może zmienić rzeczywistości chociaż bardzo tego chce.

Nie wiem czy wskrzeszenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów – Polski i Białorusi/Litwy jest realne, ale jeśli się tego nawet nie rozważa, to na pewno samo się nie stanie. Nie mówię o wcieleniu jej do Rzeczpospolitej jak to zrobiła Rosja, ale o prawdziwej Unii równych narodów jaka trwała przez setki lat. Kiedy Białoruś była częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów, nie zatraciła swojego języka. Natomiast Rosja wyrugowała go w mniej niż 60.

Białorusini o tym pamiętają…

https://kresy24.pl/a-wiecie-ze-bialorus-to-litwa-litwa-mickiewicza/

Tags: bélarus, lituanie, modus vivendi, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments