Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Fasada klasztoru bernardynów w Zbarażu zostanie odrestaurowanaFasada dawnego klasztoru oo. bernardynów w Zbarażu zostanie odrestaurowana. Rezerwat „Zamky Ternopilla”, do którego obecnie należy budynek klasztoru, przeprowadził przetarg na restaurację fasady tej budowli, której mury pamiętają czasy powstania Chmielnickiego.

Jak podała strona internetowa archidiecezji lwowskiej, powołując się na agencję UNN, prace przy dawnym klasztorze będą obejmować m.in. restaurację i odtworzenie tynków oraz remont fundamentów. Zgodnie z ukraińskim elektronicznym rejestrem przetargów Prozorro, wartość prac ma sięgnąć 5,3 mln hrywien (ok. 830 tys. zł). Prace mają zostać wykonane do końca przyszłego roku.

Dominujący nad Zbarażem zespół klasztorny bernardynów został ufundowany w XVII wieku przez księcia Jerzego Zbaraskiego, lecz obecny kształt zawdzięcza odbudowie w XVIII wieku. W 1945 roku bernardyni musieli opuścić klasztor a przyklasztorny kościół zamknięto w 1947 roku. W czasach sowieckich w klasztorze znajdowała się fabryka i magazyn chemikaliów, do doprowadziło do dewastacji zabudowań i wyposażenia. Katolicy odzyskali kościół z częścią klasztoru w 1990 roku, bernardyni wrócili tam rok później.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. podczas podczas robót ziemnych na dziedzińcu klasztoru w Zbarażu znaleziono skarb w postaci 6 kg polskich monet z okresu II RP. Pieniądze znajdowały się w szklanej wazie na głębokości około 1 metra.

PRZECZYTAJ: Dzieje kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Zbarażu

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/fasada-klasztoru-bernardynow-w-zbarazu-zostanie-odrestaurowana/

Tags: kresy wshodnie, patrimoine architectural, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments