Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

9 września w Historii Kresów

1698 – hetman Feliks Kazimierz pokonał ponad dwukrotnie liczniejszych Tatarów pod Podhajcami. Była to ostatnia zwycięska bitwa wojska polskiego z Tatarami.

Wiedząc o planowanej wyprawie polskiego króla Augusta II Mocnego na Mołdawię przeciwko Turkom, 14-tysięczna armia tatarska Kapłana-Gireja uderzyła jako pierwsza na , pustosząc kraj i docierając do Podhajec. Hetman Potocki dysponował w tym rejonie tylko 6 tys. żołnierzy. Postanowił więc maksymalnie wykorzystać warunki terenowe, podobnie jak niegdyś zrobił to w tym samym miejscu Jan (Potocki również uczestniczył w tamtej pierwszej bitwie pod Podhajcami w 1667 r.). Obronę dodatkowo wzmacniały fortyfikacje miejskie i zamek.

uderzyli 8 września, jednak zostali odparci, a oddział kasztelana kamienieckiego Nikodema Żaboklickiego przebił się przez ich szeregi i dołączył do głównych polskich sił. Na drugi dzień ponownie ruszyli do ataku. Tym razem zostali odparci na skrzydłach, ale części z nich udało się wedrzeć na tyły wojsk koronnych, powodując wielkie zamieszanie. Szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na ich stronę.

Tatarów zgubiła jednak chciwość – zamiast kontynuować natarcie zajęli się rabowaniem polskiego obozu oraz mordowaniem czeladzi i przekupniów ciągnących za wojskiem. W tym czasie polskie oddziały zdołały się przegrupować i przeprowadzić kontratak, zmuszając Tatarów do ucieczki. Z powodu braku lekkiej jazdy Polacy nie kontynuowali jednak pościgu, pozwalając wrogowi wycofać się z dużą ilością łupów i jasyrem.

Była to ostatnia w historii polska bitwa z Tatarami, która jednocześnie zakończyła ostatnią wojnę polsko-turecką z lat 1683-99. Przeczytaj także artykuł o bitwie z Tatarami pod Martynowem.

Przy okazji warto dodać kilka słów o zwycięskim hetmanie Feliksie Kazimierzu Potockim. Był synem Stanisława Rewery Potockiego. Walczył pod rozkazami największych polskich wodzów – Stefana Czarnieckiego, Jerzego Lubomirskiego i Jana Sobieskiego. Dowodził pułkiem jazdy w wyprawie cudnowskiej (1660), walczył w kampanii ukraińskiej w czasie wojny polsko-rosyjskiej (1664), w pierwszej bitwie pod Podhajcami (1667), w bitwie pod Chocimiem (1673), w bitwach pod Wiedniem i Parkanami (1683) i wreszcie w opisywanej tu drugiej bitwie pod Podhajcami.

1596 – zmarła Anna Jagiellonka – królowa Polski, żona Stefana Batorego, urodzona w 1523 r. Przeczytaj więcej o dziwnym małżeństwie Anny Jagiellonki z Batorym.

1874 – urodził się Stefan Ossowski – polski inżynier elektryk, polityk, minister przemysłu i handlu. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Zmarł w 1936 r.

1919 – oddziały Wojska Polskiego, a wśród nich powstańcy sejneńscy ostatecznie wyparli wojska litewskie z Sejneńszczyzny, obsadzając granicę z Litwą wzdłuż tzw. linii Focha. Przeczytaj więcej o Powstaniu Sejneńskim.

1921 – we Lwowie urodził się Wacław Szybalski – polski naukowiec, genetyk, biotechnolog. W czasie okupacji niemieckiej Lwowa pracował w Instytucie Badań Nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla jako kierownik grupy karmicieli wszy.

1928 – zmarł Kazimierz – uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. W latach 1901-1904 występował na scenach lwowskich. Urodzony w 1865 r.

1944 – PKWN zawarł tzw. układy republikańskie z Białoruską SRR i Ukraińską SRR.

https://kresy24.pl/9-wrzesnia-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments