Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szijjártó oskarża państwa zachodnioeuropejskie o próby zniszczenia konkurencyjności naszego regionuMinister spraw zagranicznych, Péter Szijjártó goszcząc na Forum Ekonomicznym w Krynicy krytycznie ocenił politykę państw zachodnioeuropejskich wobec naszego regionu.

Relacje węgierskich środków masowego przekazu z krynickiego forum opisuje portal Interia. Dziennik „Magyar Hírlap” sympatyzujący z rządem Viktora Orbána przytacza poglądy wyrażone na konferencji przez szefa węgierskiej dyplomacji – „Wprowadzenie w życie lansowanej przez państwa zachodnie harmonizacji podatkowej zniszczyłoby konkurencyjność regionu i doprowadziłoby do wzrostu podatków na Węgrzech”. Przypomina, że Szijjártó obiecał walkę z tego rodzaju koncepcjami wysuwanymi przez niektórych polityków w państwach zachodnioeuropejskich.

Węgierski polityk uznał, że dzięki niższym podatkom i reformom, to właśnie nowe państwa Unii Europejskiej stają się jej motorem gospodarczym. Dlatego za tak groźne uważa pomysły ujednolicenia danin w skali całej UE.

Szijjártó podkreślił swoje zadowolenie z tego, że lotnisko w Budapeszcie stało się drugą co do ważności bazą polskich linii lotniczych LOT. Uznał, że będzie to sprzyjać coraz lepszemu skomunikowaniu regionu Europy Środkowej. Wyliczał, że LOT jeszcze w bieżącym miesiącu uruchomi regularne połączenia między węgierską stolicą a koreańskim Seulem, a planowane są także rejsy z Budapesztu do  Pragi, Stuttgartu, Belgradu i Sofii.

„Zaostrza się konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a tymczasem Unia Europejska nie jest w stanie przeistoczyć się w samodzielny biegun w polityce światowej” – tak podsumował Forum w Krynicy dziennik „Magyar Nemzet”, podkreślający, że większość uczestników obrad zgodna była co do tego, że UE nie stanowi aktora polityki międzynarodowej porównywalnego z dwoma supermocarstwami. Jako „wojowniczą” określił retorykę Szijjártó opozycyjny dziennik „Népszava”.

Czytaj także: Rządząca Węgrami koalicja nadal z poparciem ponad połowy elektoratu

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/szijjarto-oskarza-panstwa-zachodnioeuropejskie-o-proby-zniszczenia-konkurencyjnosci-naszego-regionu/

Tags: hongrie, politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments