Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kogo zwolnili UkraińcyPełniący do niedawna funkcją głównego prokuratora wojskowego Anatolij Matios opisał 13 z 35 osób, których Ukraińcy zwolnili w ramach niedawnej wymiany jeńców.

Zgodnie z zapowiedziami Władimira Putina, w sobotę Rosja i Ukraina przeprowadziły wymianę jeńców i więźniów. Obie strony zwolniły po 35 osób. Wśród zwolnionych przez Rosjan byli między innymi marynarze zatrzymani w czasie ubiegłorocznego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej oraz reżyser Ołeh Sencow. Były główny prokurator wojskowy Ukrainy, Anatolij Matios napisał na Facebooku kogo zwolniła strona ukraińska.

Matios wymienił w sobotnim wpisie 13 z 35 osób jakie wyleciały do Rosji. Aleksiej Sedikowa skazany na 11 lat więzienia za walkę w szeregach oddziałów nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej. Denis Sidorow, który został skazany na taki sam wymiar kary z walkę w szeregach oddziałów nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej. Wiktor Argiejew skazany za przynależność do oddziałów ŁRL za 10 więzienia i konfiskatę mienia.Wszyscy trzej to obywatele Federacji Rosyjskiej.

Matios napisał też o zwolnieniu obywatela Ukrainy Aleksandra Baranowa skazanego za zdradę państwową i dezercję. Baranow, były żołnierz ukraińskiej armii, w 2014 r. na Krymie przeszedł do rosyjskiej armii i przyjął obywatelstwo Rosji. Został skazany na 13 lat więzienia, tak jak i Maksim Odincow, który dopuścił się takich samych czynów jak Baranow, również zwolniony w sobotę.

Zwolniona został również Julia Prosołowa, dywersantka DRL, która w 2017 r. przeprowadziła w Mariupolu udany zamach na szefa kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na obwód doniecki, płk. Haraberiusza. Została skazana na 12 lat więzienia.

Stanisław Jeżow to z kolei były wysoki urzędnik administracji premiera Ukrainy, który przekazywał rosyjskiemu wywiadowi tajne informacje. Spędził on w areszcie ponad 3 lata. Za podobne przestępstwo skazany został inny przekazany Rosjanom obywatel Ukrainy, Andriej Waśkowskij, były funkcjonariusz Departamentu Kontrwywiadu SBU, który wszedł we współpracę z Rosjanami. Jurij Łomako i Siergiej Łazariew, to inni obywatele Ukrainy skazani za współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym odpowiednio na 5 i 4 lata więzienia.

Wszyscy wyżej wymieni przed zwolnieniem i przetransportowaniem do Moskwy uzyskali ułaskawienie z rąk prezydenta Ukrainy.

Wśród zwolnionych byli jeszcze obywatele Ukrainy: Dmitrij Korieniowskij, Wiktor Fiederow, Ołeh Chomienko, wszyscy oskarżeni o zdradę państwa.

Kolejnego zwolnionego przez Ukraińców wymienia agencja informacyjna RIA Nowosti. To pracujący dla tej agencji na Ukrainie Kiriłł Wyszynskij, który spędził w ukraińskim areszcie 470 dni. Jak pisaliśmy wcześniej, wśród zwolnionych przez Ukraińców jest także Wołodymyr Cemach, podejrzany w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego w 2014 r.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/kogo-zwolnili-ukraincy/

Tags: détenu politique, empire du mal, occupation par les russes, politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments