Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Holandia: pięciu ambasadorów, w tym Polski, sprzeciwia się fałszowaniu historii przez RosjęGrupa ambasadorów z pięciu krajów akredytowanych w Holandii, w tym z Polski, zaprotestowała przeciwko fałszowaniu historii przez Rosję i wybielaniu paktu Ribbentrop-Mołotow przez Moskwę.

Ambasador Polski w Holandii, Marcin Czepelak oraz ambasadorowie Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii napisali wspólny list, opublikowany na łamach holenderskiej gazecie „Volkskrant”. Jest to polemika z zamieszczoną w tej samej gazecie w ubiegłym tygodniu opinią ambasadora Rosji w Holandii.

Rosyjski dyplomata próbował m.in. wybielać pakt Ribbentrop-Mołotow, twierdząc, że wcale nie był taki zły, jak wszyscy go opisują. Oświadczył też, że był on koniecznością i nie można go negatywnie oceniać.

Ambasadorowie z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii uznali, że takiej opinii nie można pozostawić bez komentarza. „Stanowcze ‚nie’ dla wybielania historii II wojny światowej przez Rosję i prania mózgów Europejczyków” – czytamy we wpisie, który zamieściła na portalu społecznościowym ambasada Polski w Holandii.

W liście dyplomatów z Polski, Rumunii i krajów bałtyckich wyrażono sprzeciw wobec rosyjskiej próby zmian faktów historycznych i wprowadzaniu w błąd opinii publicznej, szczególnie w odniesieniu do haniebnego rosyjsko-niemieckiego paktu.

Ponadto, ambasadorowie przypomnieli wspólną deklarację ministrów spraw zagranicznych swoich pięciu państw w 80. rocznicę podpisania paktu. Jak pisaliśmy, zaznaczono w nim, że to porozumienie nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego doprowadziło do wybuchu II wojny światowej i skazało Europę na dziesięciolecia cierpień.

„(…) wspominamy wszystkich tych, których śmierć i złamane życie były następstwem zbrodni popełnionych w imię nazistowskiej i stalinowskiej ideologii. Ból i niesprawiedliwość nigdy nie zostaną zapomniane. My będziemy pamiętać” – czytamy w deklaracji.

„Przypominanie i upamiętnianie minionych nieszczęść daje nam wiedzę i siłę, by sprzeciwić się tym, którzy starają się wskrzesić lub oczyścić te ideologie z ciążących na nich zbrodni i win. Pamięć o ofiarach zobowiązuje nas do promowania sprawiedliwości historycznej poprzez kontynuowanie badań i podnoszenie publicznej świadomości spuścizny totalitarnej na kontynencie europejskim” – napisali ministrowie.

Jak informowaliśmy, szef rosyjskich archiwów państwowych twierdzi, że za wywołanie II wojny światowej odpowiadają Polska i sojusznicy zachodni, głównie Francja i Wielka Brytania, a ich polityka uzasadniała pakt Ribbentrop-Mołotow. Taki wydźwięk ma też otwarta w Moskwie wystawa dot. początków II WŚ.

Przeczytaj więcej: Rosja usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow. Szef Rosarchiwu: był rezultatem polityki Polski i aliantów

Kilka lat temu pakt Ribbentrop-Mołotow usprawiedliwiał też Władimir Putin, twierdząc, że ZSRR musiał zawrzeć pakt z III Rzeszą w trosce o bezpieczeństwo. Próbował przy tym przerzucać na Polskę odpowiedzialność za wybuch wojny. Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał pakt Ribbentrop-Mołotow do zajęcia Zaolzia przez Polskę. Przypomnijmy, że pakt Ribbentrop-Mołotow usprawiedliwiają też historycy białoruscy.

https://kresy.pl/wydarzenia/holandia-pieciu-ambasadorow-w-tym-polski-sprzeciwia-sie-falszowaniu-historii-przez-rosje/

Tags: #wwii, 2ème guerre mondiale, empire du mal, estonie, kresy wshodnie, lettonie, lituanie, occupation par les russes, politique, pologne, roumanie et moldavie, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments