Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Litwy powiedział to, czego nie mówią głośno polscy politycyLitewski prezydent Gitanas życzyłby sobie, aby „długa z Białorusią pozostała granicą z Białorusią, a nie z Federacją Rosyjską”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Sekretarzem Generalnym NATO, odpowiadając na pytanie, jakie powinno być stanowisko NATO wobec Białorusi zauważył, że z sąsiadami jest zawsze lepszy niż konfrontacja.

„Powiedziałbym, że mamy raczej krótką granicę z Rosją i bardzo długą granicę z Białorusią. Chciałbym, aby ta granica pozostała granicą z Białorusią, a nie granicą z Rosją. A to znaczy, że będziemy wspierać wszelkie wysiłki Białorusi w celu utrzymania niepodległości państwa. Dlatego uważam, że dialog jest znacznie lepszy niż konfrontacja” – powiedziała Nauseda, cytowany przez portal tut.by.

Prezydent podkreślił, że już teraz Litwy z Białorusią odbywa się w wielu obszarach, min. w gospodarce, kulturze i inwestycjach,

„Najbardziej podoba mi się wymiana ludzi, przemieszczanie się ludzi przez granicę w celu wzajemnego poznania się. Lepiej się poznać i dowiedzieć się więcej o sąsiednim kraju”.

Nauseda dodał, że nie jest to normalna sytuacja, kiedy nie wiemy nic o swoich sąsiadach.

„To nie jest normalna sytuacja. I myślę, że to jest powód, dla którego powinniśmy kontynuować nasze wysiłki na rzecz przywrócenia dobrych stosunków z Białorusią.

Zwrócił jednak uwagę, że zmiana kursu nie oznacza zmiany podejścia do kwestii elektrowni jądrowej w Ostrowcu, budowanej na Białorusi przez rosyjski (50 km. od Wilna). uznaje tę inwestycję za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

https://kresy24.pl/prezydent-litwy-powiedzial-to-czego-nie-mowia-glosno-polscy-politycy/

Tags: bélarus, empire du mal, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments