Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Indeks Trójmorza na warszawskiej giełdzieGiełdy z regionu Trójmorza podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia nowego indeksu – CEEplus. Uruchomienie indeksu zostało oficjalnie ogłoszone w obecności ministra Jerzego Kwiecińskiego podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Indeks będzie obejmował największe i najbardziej płynne spółki notowane na poszczególnych rynkach Grupy Wyszehradzkiej, Chorwacji, Rumunii i Słowenii, za jego obliczanie będzie odpowiadać GPW. Indeks będzie instrumentem bazowym dla funduszu pasywnego zarządzanego przez TFI PZU” – podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

„Kwalifikacja spółek do indeksu będzie bazować na kryterium płynności – średnie obroty na sesję o wartości co najmniej 90 tys. euro w ciągu 6 miesięcy. Udział spółek w indeksie będzie wyznaczany na podstawie liczby akcji w wolnym obrocie z uwzględnieniem limitów wynikających z reguły 5/10/40 (największa spółka do 10 proc., spółki o wadze powyżej 5 proc. nie mogą w sumie przekraczać w indeksie wagi 40 proc.).” – informuje ministerstwo.

„Wstępne rozmowy o utworzeniu wspólnego indeksu rozpoczęły się przy okazji pierwszego szczytu giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w formacie V4+2, który odbył się 20 lutego 2018 r. w Pradze. Wzięli z nim udział prezesi giełd z Polski, Czech, Węgier i Słowacji oraz Rumunii i Chorwacji. Powstanie indeksu regionalnego zapowiedzieli prezesi regionalnych giełd podczas debaty „Kooperacja rynków kapitałowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej” w trakcie XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój” – czytamy w komunikacie MIiR.

Więcej na ten temat tutaj.

https://kresy24.pl/indeks-trojmorza-na-warszawskiej-gieldzie/

Tags: pologne, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments