Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Współpraca Litwy i Białorusi możliwa?Litwa chce współpracować z Białorusią w dziedzinie gospodarki, edukacji i kultury, jednak bezpieczeństwo jądrowe i przestrzeganie praw człowieka są najważniejsze w kontekście rozwoju stosunków dwustronnych. Stronie litewskiej zależy na zwiększeniu liczby turystów z Białorusi. Szef litewskiego MSZ rozmawiał o tym we wtorek z nowym ambasadorem Białorusi na Litwie.

Linas Linkevičius, szef litewskiego MSZ spotkał się we wtorek z nowym ambasadorem Białorusi na Litwie Walerijem Boranowskim. Wśród głównych tematów znalazły się: kwestia bezpieczeństwa budowanej w Ostrowcu na Białorusi elektrowni jądrowej oraz sytuacja w zakresie przestrzegania praw człowieka w tym kraju.

Litewski minister podkreślił, że nie tylko wypełnienie międzynarodowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, ale również rzeczywisty postęp w dziedzinie ochrony praw człowieka będzie miał istotny wpływ na rozwój dalszych stosunków między Białorusią a Unią Europejską.

Minister L. Linkevicius podkreślił, że Litwa liczy na współpracę Białorusi z międzynarodowymi ekspertami i wdrożenia unijnych zaleceń z testów warunków skrajnych (stres testów) oraz wyeliminowania innych problemów związanych z bezpieczeństwem przed uruchomieniem elektrowni. Litwa jest zainteresowana zwiększeniem liczby turystów z Białorusi i uproszczeniem systemu wizowego między Unią Europejską a Białorusią.

Litwa twierdzi, że budowana w pobliżu granicy z Litwą białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu nie spełnia standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Mińsk zarzuty odrzuca. Pierwszy blok elektrowni ma być uruchomiony pod koniec tego roku, drugi – w 2020 r.

„Litwa i Białoruś są sąsiadami i wszystkie kwestie są dla nas ważne. Jak i poprzednio będziemy pragmatyczni i nadal będziemy wspierać te projekty lub inicjatywy, które przyniosą korzyści zarówno Unii Europejskiej, jak i naszym stosunkom dwustronnym” – powiedział Linas Linkevičius.

Wśród omówionych tematów znalazły się kwestie rozwoju współpracy w dziedzinie gospodarki, transportu, edukacji i kultury.

Walerij Boranowskij listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Gitnasa Nausėdy wręczył 28 sierpnia.

https://kresy24.pl/wspolpraca-litwy-i-bialorusi-mozliwa/

Tags: bélarus, lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments