Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska kupi kolejne rodzaje uzbrojenia z USAMinisterstwo Obrony poinformowało, że zawnioskowało do USA w sprawie sprzedaży wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin oraz samolotów transportowych C-130 Hercules.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował we wtorek, że minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał zapytanie ofertowe do amerykańskiej Agencji ds. Współpracy Obronnej. Resort chce nabyć 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych systemu Javelin z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Jednak na tym nie koniec listy życzeń polskiego ministra. Błaszczak jest zainteresowany także nabyciem pięciu samolotów transportowych C-130 Hercules. Według „Dziennika Gazety Prawnej” polski resort chce maszyn z nadwyżki amerykańskiej armii, a więc samolotów używanych. Minister Błaszczak preferuje Herculesy młodsze niż te obecnie używane przez Wojsko Polskie.

Ministerstwo Obrony podpisało też we wtorek umowy z Polską Grupą Zbrojeniową. Resort zamówił u rodzimego producenta 16 mobilnych radarów Bystra, dwa wozy dowodzenia na platformie Rosomaka, gogle noktowizyjne, noktowizory strzeleckie, lornetki noktowizyjne i celowniki termalne. Zamówiony sprzęt ma trafić do dla nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej a także Wojsk Obrony Terytorialnej.

Polskie Ministerstwo Obrony zgłosiło zapotrzebowanie na amerykański sprzęt wojskowy po pojawieniu się w Warszawie wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Dziennik „Rzeczpospolita” podał we wtorek, że Amerykanie są gotowi na zwiększenie liczebności swoich oddziałów w Polsce do 5,5 tys. żołnierzy. W poniedziałek Pence podpisał wraz z premierem Mateuszem Morawieckim deklarację zakładającą wspólne ustalenia w sprawie budowy w Polsce sieci telekomunikacyjnej 5G, które mogą eliminować z tego rodzaju inwestycji oferentów z Chin. Pence ujawnił też, że polski rząd wycofał się z prac nad podatkiem od przychodów potentatów branży usług cyfrowych, wśród których dominują amerykańskie korporacje, a które obecnie skutecznie unikają płacenia podatków.

https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/polska-kupi-kolejne-rodzaje-uzbrojenia-z-usa/

Tags: défence, les etats-unis, nato, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments