Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Mularczyk o reparacjach: „To nie będzie blitzkrieg”Według szefa sejmowego zespołu ds. reparacji posła Arkadiusza Mularczyka (PiS) doprowadzenie do uzyskania przez Polskę zadośćuczynienia od Niemiec za straty wojenne będzie procesem rozłożonym z czasie.

Mularczyk wypowiadając się w poniedziałek dla TVP Info stwierdził, że dzięki obchodom 80. rocznicy niemieckiej napaści na Polskę udało się przypomnieć światu o stratach, które Polska poniosła w wyniku II wojny światowej. „Mieliśmy wielką ekspiację ze strony państwa niemieckiego” – zauważał szef sejmowego zespołu ds. reparacji. W kontekście reparacji Mularczyk nazwał niedzielne obchody „ważnym krokiem”.

„Dalszym krokiem powinno być budowanie presji na państwo niemieckie, że jeśli chce być uznawane za państwo praworządne, to musi ten temat z Polską, z Grecją czy innymi krajami uregulować” – mówił poseł PiS.

Doprowadzenie do wypłaty reparacji Mularczyk postrzega jako długotrwały proces. „Na pewno to nie będzie blitzkrieg, ale raczej proces rozłożony na zdobycie poparcia społecznego w Polsce i zagranicą dla polskich roszczeń. Też budowania takiego napięcia czy presji na państwo niemieckie, że powinno tę sprawę uregulować” – mówił Mularczyk TVP Info.

Przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej o sprawie reparacji przypomnieli m.in. prezydent Duda i premier Morawiecki. Andrzej Duda w rozmowie z gazetą „Bild” nazwał reparacje kwestią odpowiedzialności i moralności oraz zapowiedział, że polski parlament „wystawi rachunek” za straty z tytułu wojny. Również kilka dni przed 1. września Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami grupy medialnej Funke nazwał brak zadośćuczynienia za straty wojenne niesprawiedliwością. „Nie można tego tak zostawić” – mówił szef polskiego rządu.

Przypomnijmy, że w piątek w Waszyngtonie korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: – To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/mularczyk-o-reparacjach-to-nie-bedzie-blitzkrieg/

Tags: 2ème guerre mondiale, allemagne, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments