Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

12 tys. uczniów rozpoczęło naukę w polskich szkołach na LitwieOkoło 12 tys. uczniów na Litwie rozpoczęło 2 naukę w szkołach z polskim językiem nauczania. Blisko 1100 – to pierwszaki. Ogółem w kraju w ławach szkolnych zasiadło w tym roku szkolnym ponad 320 tys. uczniów, z czego – 29 tys. próg przekroczyło po raz pierwszy.

Wzorem lat poprzednich, pierwszoklasiści polskich szkół podczas inauguracji roku szkolnego otrzymali plecaki, zakupione ze środków Senatu RP.

„Plecaki zawierają najbardziej potrzebne przybory szkolne: piórniki, farby, kredki, plastelinę, patyczki do liczenia, liczydełka – cały arsenał, którego potrzebuje uczeń klasy pierwszej, żeby pomyślnie rozpocząć naukę” – powiedziała Wilnotece Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Wyprawka to tylko część tzw. bonu pierwszaka, który od lat dostają w prezencie od Polski. W październiku otrzymają też jednorazowe stypendia w wysokości 500 zł.

„To jest bardzo wartościowy prezent i znaczące wsparcie dla rodziców” – podkreśliła Dzierżyńska.

Pierwszaki szkół polskich w tym roku szkolnym naukę języka ojczystego rozpoczną też z zaadaptowanych podręczników sprowadzonych z Polski. W ocenie litewskiej wiceminister oświaty, nauki i sportu Jolanta Urbanowicz, jest to niewątpliwie sukces, gdyż już od dawna potrzebne były dobrej jakości podręczniki do nauki języka polskiego. „Mimo że to mały, ale znaczący sukces. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez ministra edukacji” – powiedziała.

W następnych latach mają być zaadaptowane polskie podręczniki do języka polskiego dla klasy drugiej i trzeciej.

https://kresy24.pl/12-tys-uczniow-rozpoczelo-nauke-w-polskich-szkolach-na-litwie/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments