Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Dziennikarz „Haaretz” oburzony przebiegiem obchodów 1. września. „Zapomniano o Żydach” :)Przebieg uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oburzył reportera izraelskiego dziennika „Haaretz” Ofera Adereta. Jego zdaniem Polakom udało się w ich trakcie przemilczeć Holokaust i „przekonać do swojej narracji” Niemcy i USA. – informuje portal Wp.pl.

Adaret zauważył, że prezydent Niemiec przeprosił Polskę za niemieckie zbrodnie „pomijając żydowskie ofiary”. Zdaniem dziennikarza „prawicowy i nacjonalistyczny” polski rząd zdobył w ten sposób „ostatni bastion” w „wojnie o +kulturę pamięci+” i może świętować „wielkie zwycięstwo”.

Izraelski dziennikarz przypomniał o deklaracji premierów Morawieckiego i Netanjahu z 2018 roku, którą rząd RP uzyskał w zamian za uchylenie przepisów penalizujących oskarżanie Polski i narodu polskiego o zbrodnie niemieckie. W jego opinii deklaracja podkreślała cierpienia Polaków i umniejszała ich udział w „powodowaniu cierpienia innego narodu”. Adaret jest przekonany, że po rządzie Izraela teraz Niemcy i USA są „przekonane o słuszności polskich twierdzeń”.

Reportera „Haaretz” oburzyło, że podczas przemówień wspominano o polskich ofiarach a Żydzi, którzy jego zdaniem zapłacili w czasie wojny najwyższą cenę, „byli niemal całkowicie nieobecni w przemówieniach, zgromadzeniach, ceremoniach i marszach”. Adaret odnotował, że prezydent Duda wspomniał o Żydach tylko jednym zdaniem. Dziennikarz wyraził przypuszczenie, że strona polska oraz goście uznali, że ofiary żydowskie są już wystarczająco upamiętnione i „teraz nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na cierpienia członków polskiego narodu”. W efekcie, twierdził Adaret, cierpienia Żydów nie wybrzmiały w trakcie polskich obchodów tak jakby „nigdy się nie wydarzyły”, w związku z czym „należy być wściekłym”. W opinii Adareta rękę do tego przyłożył izraelski rząd „utożsamiając antysemityzm z antypolskością” w oświadczeniu Netanjahu i Morawieckiego.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Niemiec prosił w Wieluniu o przebaczenie

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/dziennikarz-haaretz-oburzony-przebiegiem-obchodow-1-wrzesnia-zapomniano-o-zydach/

Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments