Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

1 września Moskwa oskarżyła Polskę o rozpętanie II wojny światowej

„Polska sama sprowokowała Niemcy do ataku w roku” oświadczył w rozmowie z radiem „Mówi Moskwa” członek Komisji ds. obrony i bezpieczeństwa Rady Federacji Franc .

Rosyjski skomentował wyjaśnienia polskich władz, dlaczego nie została zaproszona na uroczystości poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W rozmowie z PAP, wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk pytany o brak zaproszenia do Polski delegacji Federacji Rosyjskiej powiedział, że „klucz do zaproszenia gości na obchody jest kluczem współczesnym; zaproszeni zostali przedstawiciele krajów Unii Europejskiej, NATO oraz Partnerstwa Wschodniego – Rosja w żadnym z tych formatów nie występuje”.

„Trudno też przymykać oczy na dzisiejszą postawę Federacji Rosyjskiej. Chcemy obchodzić tę tragiczną rocznicę w duchu prawdy historycznej. Rosja, co potwierdzają także ostatnie dni, nie jest tym zainteresowana” – powiedział wiceszef .

Komentując tę wypowiedź w wywiadzie dla radia „Mówi Moskwa”, członek Komisji ds. obrony i bezpieczeństwa Rady Federacji Franc Klincewicz oświadczył;

„Oczywiście, winna jest sama Polska, i sytuacja geopolityczna rozwijała się w ten sposób. Wydarzenia 1939 roku i zachowanie Polski sprowokowały Niemcy do zaatakowania. I stało się to – co się stało. Ich (Polski – wyd.) zdradziecka w przeddzień 1939 ​​roku doprowadziło do tego, co się stało”- powiedział Klincewicz.

Zdaniem Klincewicza, słowa ministra spraw zagranicznych o przedefiniowaniu podejścia historycznego przez Rosję, to „hipokryzja, zdrada pamięci  dziadków i pradziadków, którzy bronili swojego kraju wraz z żołnierzem radzieckimi”.

W wypowiedzi rosyjskiego dyplomaty pojawił się paternalistyczny, znany nam doskonale ton.

Zdaniem Klincewicza Polska „robi głupie rzeczy” pod wpływem Stanów Zjednoczonych.

„Kiedy Polska robi takie rzeczy, to ja nigdy nie zgodzę się, że w głębokiej pamięci Polaków są takie przekonania. Jest to narzucona z zewnątrz interpretacja wydarzeń. To „zewnętrzne” jest ideologią zza oceanu, przed którą całe kierownictwo dzisiejszej Rzeczypospolitej Polskiej jest wyjątkowo posłuszne, dlatego robią tak głupie rzeczy. Są wykorzystywani, jak zawsze w historii”.

https://kresy24.pl/1-wrzesnia-moskwa-oskarzyla-polske-o-rozpetanie-ii-wojny-swiatowej/

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments