Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraińcy zbulwersowani granicami II RP umieszczonymi na polskim pociągu [+foto]Ukraińskie portale internetowe są oburzone dekoracjami umieszczonymi na pociągu relacji Rzeszów – Przemyśl, który dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę został przyozdobiony mapą II RP.

Wczoraj, w sobotę 31 sierpnia, w dniu wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce, w sieciach społecznościowych oraz na kilku ukraińskich stronach internetowych wielkie oburzenie wzbudziły dekoracje umieszczone na jednym z pociągów firmy POLREGIO. Informację na ten temat podały m.in. portale: vholos.com.ua, novynarnia.com, oraz prolviv.com

Na dekoracje umieszczone na polskim pociągu uwagę ukraińskich mediów zwrócił jeden z ukraińskich użytkowników Facebooka, szczerze oburzony faktem, że Lwów i Równe zostały przedstawione jako polskie miasta. „Zaiste, budzące zaufanie wspomnienia na pociągach osobowych w Polsce. Lwów ich, Równe ich, Wilno ich” – napisał niejaki Sasza Komjachow.

Wpis ten został natychmiast podchwycony przez szereg ukraińskich portali, między innymi przez powiązany z banderowską Swobodą portal vholos.com.ua.Wbrew informacjom rozpowszechnianym przez część ukraińskich mediów. Pociąg POLREGIO nie został udekorowany w ten sposób akurat w dniu wizyty Zełeńskiego w Polsce, ale stało się to już prawie rok temu, bo w październiku 2018 r.

To nie pierwszy raz, gdy Ukraińcy głośno wyrażają swoje oburzenie z powodu polskiej pamięci o ziemiach odebranych Rzeczpospolitej na mocy traktatów jałtańskich. Do tej pory ich protesty skutkowały bardzo często ustępstwami strony polskiej. Było tak chociażby w przypadku usunięcia kresowych motywów z polskich paszportów dwa lata temu, czy w przypadku plakatów przedstawiających mapę II RP, których usunięcie (w październiku 2015 r.) na polskich urzędnikach wymusił mer Lwowa Andrij Sadowyj.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-zbulwersowani-granicami-ii-rp-umieszczonymi-na-polskim-pociagu-foto/

Tags: chemins de fer, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments