Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Rakowie upamiętniono Sergiusza Piaseckiego

W niedzielę 25 sierpnia, w Rakowie, dawnym miasteczku granicznym uważanym niegdyś za nieoficjalną „stolicę” polskich przemytników odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi Sergiuszowi Piaseckiemu.

jest kamieniem z tablicą, na której przedstawiony jest gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. W ciemności, gwizdy będą świecić.

Jak zauważa portal sb.by, na na ceremonii był sam Sergiusz , którego próbował zatrzymać polski . Pamiątkowy głaz znajduje się przy wjeździe do Rakowa, w pobliżu świętego źródełka, miejsca, gdzie w latach 30. XX wieku przebiegała polsko -sowiecka .

W programie Festiwalu były występy zespołów i artystów z Polski, Litwy, Austrii i Białorusi, prezentacja kultury białoruskiej, polskiej, żydowskiej i litewskiej. Podczas wystawy  fotografii i artefaktów odwiedzający ją mogli zobaczyć, jak wyglądało w przededniu wojny. Ponadto – kiermasze, wystawy, min. poświęcona F. Ruszczycowi, w galerii Dziecięcej Szkoły Plastycznej w Rakowie „Ziemia i niebo Ferdynanda”, plener malarski, bezpłatne wycieczki po Rakowie. Goście Festiwalu mogli spróbować dań kuchni narodowych krajów biorących udział w Festiwalu i odczuć jego niepowtarzalną atmosferę.


Odsłonięcie tablicy było częścią programu organizowanego po raz czwarty w tym miasteczku „Rakowskiego Festynu”.

W oddalonym o 30 km od Mińska Rakowie, przeplatają się tu kultury różnych narodów, które na przestrzeni wieków spokojnie i owocnie razem pracowali i odpoczywali. Szczególny rozkwit Rakowa przypada na lata 30. ubiegłego stulecia, gdy znalazł się na pograniczu Polski i i nawet uzyskał nieoficjalny status „stolicy przemytników”.

https://kresy24.pl/w-rakowie-upamietniono-sergiusza-piaseckiego/

Tags: bélarus, kresy wshodnie, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments