Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Biskup z Kresów wraz z Episkopatem Ukrainy wstawiają się za abp. JędraszewskimPrzewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, bp Bronisław Bernacki, w liście do metropolity krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego, przesłał mu wyrazy solidarności i poparcia w związku z atakami ze strony środowisk lewicowo-liberalnych za słowa na temat ideologii LGBT.

Biskup Bronisław Bernacki, ordynariusz rzymskokatolicki diecezji odesko-symferopolskiej i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy wystosował w jego imieniu list z wyrazami solidarności i poparcia dla metropolity krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego za niezłomne i odważne głoszenie Ewangelii.

Jak zaznacza na swojej stronie internetowej archidiecezja krakowska, jest to kolejny, po Czechach, Słowacji i Węgrzech, Episkopat, który w taki sposób solidaryzuje się z abp Jędraszewskim.

W liście bp Bernacki w imieniu biskupów rzymskokatolickich z Ukrainy podkreśla ich doświadczenie niszczących skutków ideologii komunistycznej, „która doprowadziła wiele ludzkich istnień do duchowego zniszczenia, a która podobnie jak ideologia gender przybierała maskę walki o równość”.

„Z bólem serca patrzymy, jak ta nowa ideologia zbiera dzisiaj swoje niszczące żniwo, godząc w instytucję małżeństwa i rodziny. Przypomina to początki reżimu w ZSRR, którego jedną z pierwszych decyzji było zezwolenie na szybki rozwód oraz aborcję. Nic dziwnego, że zwolennicy ideologii gender podejmują działania w duchu, który z pewnością nie jest od Boga! Stare przysłowie słowiańskie mówi: „Jabłko od jabłoni niedaleko pada” – obie ideologie wyrosły z ateizmu, z zaprzeczenia Boga Stwórcy, który jest Źródłem prawdziwego życia i Życiem samym” – czytamy w liście.

Jak pisaliśmy, w homilii podczas Mszy Św. w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski powiedział, że „czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Według relacji portalu archidiecezji krakowskiej, słowa metropolity przyjęte zostały długimi brawami. Wzbudziły one jednak oburzenie działaczy LGBT, a także polityków lewicowych i liberalnych. Podobnie zareagowali też niektórzy dziennikarze i komentatorzy centroprawicowi i konserwatywno-liberalni, m.in. związani z dziennikiem „Rzeczpospolita”, jak również środowiska tzw. katolików otwartych, liberalnych katolików i nowej lewicy katolickiej. Dominikanin o. Paweł Gużyński namawiał w mediach społecznościowych do wysyłania listów do abp. Jędraszewskiego z wezwaniem do podania się przez niego do dymisji, za co przełożeni ukarali go trzytygodniową pokutą w jednym z klasztorów kontemplacyjnych. Nagranie z homilią hierarchy na kanale Radia Maryja zostało też na kilka dni zablokowane przez serwis YouTube z powodu „szerzenia nienawiści”. Później serwis przywrócił nagranie twierdząc, że podjętą „błędną decyzję”.

Abp. Jędraszewskiego bronił m.in. prezydent Andrzej Duda, który wyrażał przekonanie, że metropolita krakowski mówił o ideologii LGBT a nie o konkretnych ludziach. Tak samo wyjaśniał swoje słowa sam hierarcha. Petycję „Murem za Jędraszewskim” wsparło ponad 43 tys. internautów.

10 sierpnia tysiące katolików zgromadziło się na modlitewnym czuwaniu pod Oknem Papieskim krakowskiej kurii. Demonstrowano w ten sposób solidarność z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim atakowanym za słowa o „tęczowej zarazie”.

Czytaj także: Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego

Poniżej zamieszczamy pełną treść listu bp. Bernackiego i Konferencji Episkopatu Ukrainy, zamieszczonego na stronie Archidiecezji Krakowskiej:

“Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie – Metropolito!

Słowa, które św. Piotr Apostoł skierował niegdyś do członków Sanhedrynu, brzmią dziś szczególnie aktualnie: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29). W obliczu ostatnich ataków ze strony środowisk LGBT na osobę Księdza Arcybiskupa widzimy, jak te słowa stają się znów żywe względem prawdy Chrystusowej, którą mężnie głosi i naucza Pasterz krakowskiego Kościoła.

„Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29). To właśnie Bóg w swym objawieniu powiedział: „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” (Rdz 1, 27). Tej prawdy nie możemy przemilczać zwłaszcza obecnie, kiedy jest ona niezwykle silnie atakowana i podważana.

My, Pasterze ukraińskiej ziemi, przez wiele lat doświadczaliśmy i do dziś doświadczamy niszczących skutków ideologii komunistycznej, która doprowadziła wiele ludzkich istnień do duchowego zniszczenia, a która podobnie jak ideologia gender przybierała maskę walki o równość. Z bólem serca patrzymy, jak ta nowa ideologia zbiera dzisiaj swoje niszczące żniwo, godząc w instytucję małżeństwa i rodziny. Przypomina to początki reżimu w ZSRR, którego jedną z pierwszych decyzji było zezwolenie na szybki rozwód oraz aborcję. Nic dziwnego, że zwolennicy ideologii gender podejmują działania w duchu, który z pewnością nie jest od Boga! Stare przysłowie słowiańskie mówi: „Jabłko od jabłoni niedaleko pada” – obie ideologie wyrosły z ateizmu, z zaprzeczenia Boga Stwórcy, który jest Źródłem prawdziwego życia i Życiem samym.

W obecnych zmaganiach, w imieniu w imieniu Pasterzy rzymskokatolickiego Kościoła ukraińskiej ziemi pragnę wyrazić Drogiemu Księdzu Arcybiskupowi naszą braterską solidarność, wsparcie oraz nade wszystko zapewnić Go o naszej modlitwie!

Niech święci poprzednicy w pasterskiej posłudze, biskup Stanisław ze Szczepanowa oraz św. Jan Paweł II, którzy mężnie bronili prawdy o małżeństwie i rodzinie, wesprą Księdza Arcybiskupa swoim wstawiennictwem, a Najświętsza Bogurodzica otoczy płaszczem swej matczynej opieki.

W imieniu Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy
W braterskiej jedności

                                                                      + Bronisław Bernacki
Biskup Odesko-Symferopolski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy

Odessa, 16 sierpnia 2019 roku”

Bp Bernacki jest Polakiem, urodzonym w 1944 roku w Murafie, w obwodzie winnickim na Ukrainie. Kieruje diecezją odesko-symferopolską od początku jej powstania w 2002 roku, za pontyfikatu św. Jana Pawła II. W 2016 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP „za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych”.

https://kresy.pl/wydarzenia/biskup-z-kresow-wraz-z-episkopatem-ukrainy-wstawiaja-sie-za-abp-jedraszewskim/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments