Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

S. Kaleta: trzeba stworzyć przepisy regulujące kwestie reprywatyzacji

- Na koniec tej kadencji Sejmu zaprezentujemy raport, informujący o tym, co udało się zrobić podczas działań komisji weryfikacyjnej. Chciałbym, żeby przyniósł on wnioski, które będą mogły w kolejnej kadencji zostać przyjęte do rozpoznania - być może jako przepisy służące do uregulowania tego, jak powinna wyglądać reprywatyzacja - powiedział w PR24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji ds. reprywatyzacji.

Sebastian Kaleta
Sebastian Kaleta

Komisja weryfikacyjna badająca stołeczną reprywatyzację unieważnia kolejne decyzje reprywatyzacyjne. Przyznaje też odszkodowania osobom poszkodowanym przez niezgodną z prawem reprywatyzację. Natomiast warszawski ratusz nie chce wypłacać tych należności i zaskarża decyzje komisji.

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, pieniądze, które stołeczny ratusz miałby wydać na odszkodowania dla mieszkańców poszkodowanych przez reprywatyzację, to środki odzyskane przez komisję weryfikacyjną. Na rekompensaty nie "składają się" więc wszyscy Polacy w podatkach. Odszkodowania przyznano do tej pory 150 osobom. Miasto natomiast nie wypłaca należności, a decyzje w sprawie odszkodowań zaskarża do sądu.

- Na koniec tej kadencji Sejmu będziemy chcieli zaprezentować raport informujący o tym, co udało się zrobić podczas działań komisji weryfikacyjnej. Zaproponujemy też parlamentowi nowe wnioski - powiedział Sebastian Kaleta.

- W Polsce, w sprawie reprywatyzacji - w kwestii tego jak ten proces powinien wyglądać - są różne, sprzeczne poglądy. Wydaje mi się, że prace komisji mogą być punktem wyjścia do znalezienia rozwiązań, które zabezpieczą lokatorów i Skarb Państwa oraz oddzielą osoby oczekujące na rekompensatę, od tych, którzy w tej aferze są przestępcami. Chciałbym, żeby raport przyniósł wnioski, które będą mogły w kolejnej kadencji Sejmu zostać przyjęte do rozpoznania, być może jako przepisy służące do uregulowania tego, jak powinna wyglądać reprywatyzacja - dodał przewodniczący.

Gościem audycji był także poseł PiS Kazimierz Smoliński, który mówił m.in. o listach wyborczych i wyborach parlamentarnych.

Więcej w nagraniach.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.

https://www.polskieradio.pl/5/1222/Artykul/2356444,S-Kaleta-trzeba-stworzyc-przepisy-regulujace-kwestie-reprywatyzacji

Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments