Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

75. rocznica śmierci Tadeusza Gajcego. Premier: jego życie przypomina o sile miłości

- 16 sierpnia, 75 lat temu w kamienicy wysadzonej przez Niemców poległ żołnierz AK Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, jego życie wciąż przypomina nam o sile miłości, także tej do ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Tadeusz Gajcy, poeta okresu wojny, żołnierz AK (przed 1940)
Tadeusz Gajcy, poeta okresu wojny, żołnierz AK (przed 1940)

"Bluszczem głosów spod ruin i zgliszcz pniemy się nocą na dachy". 75 lat temu, 16 sierpnia, w kamienicy wysadzonej przez Niemców poległ żołnierz AK Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Jego życie wciąż przypomina nam o sile miłości, także tej do Ojczyzny - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Tadeusz Gajcy zginął w walkach na Starym Mieście podczas Powstania Warszawskiego. Miał wtedy zaledwie 22 lata. Gajcy był poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, redaktorem konspiracyjnego pisma "Sztuka i Naród".

Debiutancki tomik Gajcego - "Widma" - ukazał się w podziemnym wydawnictwie Biblioteka SiN-u w maju 1943 roku. Jesienią tego samego roku poeta zrezygnował z pracy (był magazynierem w firmie konfekcyjnej) i poświęcił się pisaniu, zaniedbując nawet studia. W październiku ukończył poemat "Misterium niedzielne", a w maju 1944 roku ukazał się drugi z kolei tom wierszy Gajcego "Grom powszedni".

https://www.polskieradio.pl/5/1222/Artykul/2356117,75-rocznica-smierci-Tadeusza-Gajcego-Premier-jego-zycie-przypomina-o-sile-milosci

Tags: modus vivendi, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments