Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szymon Szynkowski vel Sęk: wizyta Trumpa szansą dla Polski

Wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce jest szansą dla Polski w kwestii prowadzenia polityki historycznej. Prezydent Stanów Zjednoczonych ma przybyć do Polski 31 sierpnia i wziąć udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych

Jak podkreślił wiceminister MSZ w radiowej Trójce - na świecie nie jest oczywiste jaką rolę odegrała Polska podczas II Wojny Światowej. W Polsce ta data jest wryta w naszą świadomość, jest tą bardzo bolesną raną - mówił polityk.

- Na świecie te wszystkie fakty historyczne nie są tak oczywiste, wizyta amerykańskiego prezydenta w tej dacie, mam nadzieję też słowa, które padną, wypowiedziane przez niego zwrócą na Polskę i ten fakt historyczny oczy całego świata - zaznaczył wiceminister.

Szymon Szynkowski vel Sęk mówił również, że podczas wizyty prezydenta USA powinny być kontynuowane rozmowy z czerwca z Waszyngtonu, w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Tamte rozmowy i tamte spotkania były niezwykle efektywne. Myślę, że jest naturalne, że jednym z tematów wiodących tej wizyty będzie obronność - zaznaczył wiceminister MSZ.

W czerwcu w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o wzmocnionej współpracy w dziedzinie obronności. Nie ma jeszcze decyzji jakiego rodzaju siły amerykańskie i gdzie na terenie Polski będą stacjonowały. Deklaracja zakłada zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego o 1000 osób.

https://www.polskieradio.pl/399/7975/Artykul/2355640,Szymon-Szynkowski-vel-Sek-wizyta-Trumpa-szansa-dla-Polski

Tags: 2ème guerre mondiale, défence, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments