Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polacy z Białorusi uczcili Święto Wojska Polskiego i 99. rocznicę Cudu nad WisłąGroby polskich żołnierzy, rozsiane na zachodniej Białorusi były dzisiaj odwiedzane przez liczną delegację działaczy Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys, a także przez uczniów działającej przy Polskiej Społecznej im. Króla Stefana Batorego. W objeździe żołnierskich grobów wspólnie z działaczami udział wzięła także delegacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki Jarosławem Książkiem.

Wyprawa po miejscach pamięci o polskich żołnierzach, poległych w obronie Ojczyzny, odbyła się z okazji obchodzonego dzisiaj Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Cudu nad Wisłą, jak nazywana jest przełomowa bitwa wojny polsko-bolszewickiej, decydująca o zwycięstwie w tej wojnie świeżo odrodzonego Państwa Polskiego.

Odwiedzanie miejsc pamięci w dniu Święta Wojska Polskiego jest wieloletnią tradycją w Związku Polaków na Białorusi. Groby polskich żołnierzy rozsiane są po całej Białorusi. Są to pojedyncze groby, mniejsze i większe kwatery, a także duże wojenne, na których spoczywają żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Są to także groby i nekropolie ze szczątkami żołnierzy września roku, którzy na terenie współczesnej Białorusi polegli najczęściej w walkach z bolszewikami. A także groby żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z dwoma agresorami – Niemcami i o się wolnej Polski po II wojnie światowej.

Warto zaznaczyć, że w czasach radzieckich starano się wymazać z ludzkiej świadomości o polskich mogiłach na terenie , w tym – Białorusi. – Przez dziesięciolecia pamięć o tych wydarzeniach, pamięć o tych żołnierzach była czymś zakazanym, czymś, co było przez władze tępione. Dlatego dzisiaj tak ważne jest dla nas organizowanie takiego wydarzenia, jakim jest objazd po żołnierskich grobach – mówił dziennikarzom podczas dzisiejszej wyprawy członek Zarządu Głównego .

Podczas objazdu jego uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach polskich żołnierzy w Grodnie, Łunnie, Rosi, Wołkowysku, Małej i Wielkiej Brzostowicach, Makarowcach oraz w Indurze.

Zakończyły się zorganizowane przez ZPB Święta Wojska Polskiego wspólną modlitwą, złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie oraz na znajdujących się tutaj pochówkach polskich żołnierzy.

Wieczorem zaś uczestnicy obchodów wspólnie z wiernymi Kościoła Katolickiego, mieszkającymi w grodzie nad Niemnem, modlili się za dusze obrońców wolnej Polski i sprawców Cudu nad Wisłą podczas zamówionej przez ZPB Mszy św. w Kościele Znalezienia Krzyża Świętego (Pobernardyńskim) w Grodnie.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych obchodów, którą przygotowaliśmy na podstawie zdjęć, opublikowanych na  profilu facebookowym Andrzeja Poczobuta 

. Znicze zaplonęły na mogiłach obrońców Grodna, tych z i z września . Uczcilismy też gen. Adama Mokrzeckiego, który spoczywa na Cmentarzu Pobernardyńskim.

. Na mogile powstanca styczniowego Jana Kamińskiego, mogile Klemensa Strzałkowskiego, właściciela majątku zabitego przez KPZB we wrześniu 1939 I na mogile Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego.

. Przy grobie trzech nieznanych żołnierzy Litewsko-Białoruskiej Dywizji Wojska Polskiego poległych w lipcu 1920 roku w trakcie przebijania się z okrążenia. Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek złożył tak że wieniec na grobie ś.p. Antoniego Chomczukowa, wieloletniego prezesa ZPB w Rosi.

. Na cmentarzu wojennym 1920 roku

Wielka . W tej mogile spoczywają szczątki żołnierzy poległych w Bitwie pod Wielką Brzostowicą. W latach międzywojennych cmentarz znajdował się przy kościele ale za Sowietów został zdewastowany. Teraz przebiega tam droga.

Mała Brzostowica. . Spoczywa tu kilku żołnierzy poległych w Bitwie Niemeńskiej

. Znicze na mogile kaprala Albina Czeczota z Samoobrony Ziemi Grodzieńskiej a później Pułku Strzelców Kowieńskich poległego w 1919 roku i na mogile Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego.

. Znicze zapłonęły na grobie żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku oraz na mogile ppor. Władysława Kowalskiego z 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i jego 7 żołnierzy poległych 23 lipca 1920 roku.

https://kresy24.pl/polacy-z-bialorusi-uczcili-swieto-wojska-polskiego-i-99-rocznice-cudu-nad-wisla/
Tags: bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments