Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Śp. Maria Kaczyńska zostanie upamiętniona na Białorusi22 sierpnia w kościele  pw. św. Andrzeja Apostoła w Naroczy, w którym we wrześniu 1942 roku została ochrzczona przyszła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Maria Kaczyńska z domu , odbędzie się uroczystość wmurowania tablicy pamiątkowej z jej nazwiskiem.

Jak poinformował Biełsat, upamiętnienie zostało wykonane w kształcie otwartej księgi z krzyżem w jej górnej części. Pod nim zostanie umieszczony napis po polsku i białorusku:

„W tym kościele 27 września 1942 roku została ochrzczona Maria Kaczyńska (Mackiewicz), urodzona 21 sierpnia 1942 r. w Machowie, na terenie miejscowej parafii, małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego”.

Maria Helena Mackiewicz, córka Czesława Mackiewicza i Lidii z d. Piszczako urodziła się w Machowie pod Kobylnikiem (obecna nazwa – Narocz). Została ochrzczona w tamtejszym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła we wrześniu 1942 roku przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Kazimierza Pawłowicza. Zapis na ten temat figuruje w metrykach parafii św. Bernarda w Sopocie, gdzie przyszła para prezydencka wzięła ślub.  Niedługo potem rodzina Mackiewiczów wraz z malutką Marią wyjechała z Kobylnika do Wilna, a w 1945 r. do Człuchowa. Historię tę opisuje Barbara Stanisławczyk w książce „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska…”.

Dom rodziny Mackiewiczów nie zachował się do dziś. Dwa lata temu w Machowie odnaleziono miejsce, gdzie stała leśniczówka, w której pierwsze miesiące życia spędziła Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz.

Obecnie po leśniczówce pozostały resztki fundamentów, schodów i fragmenty piwnicy.

– To jest ta kępa na środku leśnej polany – mówił przed dwoma laty Mateusz Adamski, były dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, który miejsce to odnalazł dzięki białoruskiemu przedsiębiorcy i działaczowi społecznemu Zmicierowi Winahradowowi.

– Ja tu znam ludzi starszych w Kobylniku. Zacząłem z nimi rozmawiać. Oni dokładnie opowiedzieli, jak znaleźć. Trzeba było trochę pochodzić, ale znaleźliśmy – mówił Winahradau.

Ceremonia odbędzie z okazji 77. rocznicy urodzin pierwszej damy. Zaplanowano ją na godz. 18:30, podczas Mszy Świętej, którą odprawi zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, , abp. Tadeusz .

https://kresy24.pl/sp-maria-kaczynska-zostanie-upamietniona-na-bialorusi/

Tags: bélarus, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments