Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach [+foto]Uroczysta defilada wojskowa „Wierni Polsce” była głównym punktem uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W tym roku wyjątkowo zorganizowano ją w Katowicach, by uczcić 100-lecie wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

W uroczystościach wzięli najwyżsi urzędnicy państwa polskiego z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. „Polski Górny Śląsk to wielkie dzieło trzech śląskich powstań – trzech kolejnych wielkich dzieł zbrojnych, które ostatecznie doprowadziły do tego, że wbrew temu, co chcieli wcześniej politycy zachodni i czego się spodziewano, ta ziemia stała się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom, wielka cześć ich pamięci!” – mówił Andrzej Duda w okolicznościowym przemówieniu.

Jak podaje strona prezydenta RP, w przemarszu głównymi ulicami Katowic wzięło udział 2600 żołnierzy i 185 jednostek sprzętu wojskowego. Nad miastem przeleciało łącznie 60 statków powietrznych. Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, do udziału w defiladzie zostali zaproszeni także śląscy górnicy.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Katowicach rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w katowickim Kościele Garnizonowym pw. Kazimierza Królewicza. Później przedstawiciele władz centralnych złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstań Śląskich. W południe na Placu Bolesława Chrobrego prezydent Duda wręczył cztery nominacje generalskie i jedną admiralską. Odbyło się tam także wręczenie odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla Śląska.

czołgista

Wojsko Polskie

Wojsko Polskie

lotnictwo, biało-czerwonaczołg, Wojsko Polskie

CZYTAJ TAKŻE: Wojna polsko-bolszewicka

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/uroczysta-defilada-z-okazji-swieta-wojska-polskiego-w-katowicach-foto/

Tags: défence, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments