Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Lidzie stanął pomnik wielkiego księcia GiedyminaWielki książę litewski Giedymin ma już pomnik nie tylko w Wilnie. Posąg fundatora potęgi państwa starolitewskiego stanął także w Lidzie na Białorusi.

Pomnik Giedymina stanął obok lidzkiego zamku, który pierwotnie został wybudowany właśnie przez tego władcę Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oficjalne odkrycie posągu odbędzie się jednak dopiero 7 września, w czasie obchodzonego corocznie Dnia Miasta. Towarzyszy mu festiwal piwny Lidbier, organizowany przez działający w Lidzie browar.

Posąg odlany z brązu jest dziełem rzeźbiarzy Siarhieja Ahanaua i Wolhy Niaczaj. Cały kompleks zaprojektował architekt Siarhiej Bahłasau. Artyści korzystali z konsultacji historyka Mikałaja Pławinskiego. Pomnik został stworzony z inicjatywy władz miasta położonego w obwodzie grodzieńskim.

Posąg przedstawia wielkiego księcia konno, w długim płaszczu. Na postumencie znalazł się jedynie napis „Giedymin” w języku białoruskim i tak zwane słupy Giedymina, które były elementem wielkoksiążęcego herbu.

Książę Giedymin panował w latach 1316-1341. Był fundatorem potęgi Wielkiego Księstwa Litewskiego. To właśnie za jego czasów w skład tego państwa weszły kolejne księstwa ruskie, aż po Witebsk i Kijów. Był założycielem nowej dynastii. Władysław Jagiełło był wnukiem Giedymina.

Mimo uznawania ciągłości państwowej ze Związkiem Radzieckim, w polityce historycznej władz, także w wystąpieniach samego prezydenta Aleksandra Łukaszenki coraz częściej pojawiają się nawiązania do innych struktur państwowych istniejących na ziemiach obecnej Białorusi. W zeszłym roku władze zezwoliły środowiskom opozycyjnym na ograniczoną formę świętowania setnej rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej – pierwszej próby utworzenia państwa białoruskiego. Kręgi opozycyjne wprost uznają dawne księstwa ruskie, ale też Wielkie Księstwo Litewskie, czy też polskie powstania narodowe na Kresach w XIX wieku, za narodowo-białoruskie, co zresztą prowadzi do zaprzeczania historycznej roli polskiej kultury i polskiej tożsamości historycznych postaci na ziemiach zajmowanych obecnie przez Republikę Białoruś.https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/w-lidzi-stanal-pomnik-wielkiego-ksiecia-giedymina/

Tags: bélarus, kresy wshodnie, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments