Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

15 sierpnia w Historii Kresów

"Naprzód, Warszawo!" - alegoria Bitwy Warszawskiej autorstwa Zdzisława Jasińskiego
„Naprzód, Warszawo!” – alegoria Bitwy Warszawskiej autorstwa Zdzisława Jasińskiego

1920: Polacy odparli ofensywę bolszewicką ratując kraj i całą Europę przed nawałą sowiecką. Na cześć Cudu nad Wisłą obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego.

Jest oczywiste, że bitwa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy przesądziła nie tylko o losach Polski, ale także Europy. A kto wie jak potoczyłyby się losy ludzkości, gdyby Polacy swoją bohaterską postawą nie przekreślili planów Lenina o narzuceniu komunizmu całej naszej planecie. Nic więc dziwnego, że przez wielu historyków, również zachodnich, bitwa ta jest zaliczana do przełomowych w historii świata. Polskie zwycięstwo nad Armią Czerwoną miało miejsce w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, dlatego też nazywane jest powszechnie Cudem nad Wisłą.

Jednym z symboli Bitwy Warszawskiej jest postać księdza Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego, który poległ 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem, kiedy w stule i z krzyżem w ręku szedł na czele atakujących polskich żołnierzy.

"Bitwa Warszawska" - fragment obrazu Jerzego Kossaka. Nad polskimi żołnierzami widać wizerunek Matki Bożej. Wśród nich biegnie ksiądz Ignacy Skorupka
„Bitwa Warszawska” – fragment obrazu Jerzego Kossaka. Nad polskimi żołnierzami widać wizerunek Matki Bożej. Wśród nich biegnie ksiądz Ignacy Skorupka

Ojczyzna została uratowana dzięki wysiłkowi całego Narodu Polskiego, niezwykłemu bohaterstwu żołnierzy i błyskotliwemu planowi kontruderzenia znad Wieprza opracowanemu przez szefa Sztabu Generalnego Tadeusza Rozwadowskiego i zatwierdzonemu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dopiero od kilku lat wiemy, że sukces był możliwy także dzięki złamaniu szyfrów Armii Czerwonej przez porucznika Jana Kowalewskiego, co pozwoliło polskiemu dowództwu poznać plany i rozkazy strony rosyjskiej. Wielkie znaczenie miało też zdobycie przez polskich ułanów jednej z dwóch radiostacji sowieckich. Polacy przez dwie doby nieustannie nadawali przez nią testy Pisma Świętego, skutecznie zagłuszając rozkazy nadawane do sowieckich wojsk z Mińska.

Jako Polacy powinniśmy też pamiętać o pomocy jaką w krytycznej chwili otrzymaliśmy od Węgrów – w czasie kiedy dostawy pomocy dla Polski z Francji były blokowane przez zachodnich komunistów. Węgrzy bezpłatnie dostarczyli nam 48 milionów naboi karabinowych Mausera, 13 milionów naboi Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30 tysięcy karabinów Mauser, kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni i 80 pieców polowych.

Polskie straty w Bitwie Warszawskiej wyniosły 4,5 tys. poległych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Starty sowieckie to 25 tys. poległych, rannych lub zaginionych i 65 tys. jeńców. Kontynuacją Bitwy Warszawskiej była zwycięska w dniach 20-26 września 1920 r., która przesądziła o zwycięstwie Polski w wojnie z bolszewickim najeźdźcą.

Bitwa_Warszawska_Cud_nad_Wisla_1920_wojna_polsko-bolszewicka
„Bitwa polsko-bolszewicka 1920 r. ” – reprodukcja zaginionego obrazu Stanisława Zawadzkiego

1649: rozpoczęła się bitwa pod Zborowem.

1893 – urodził się Nikodem – polski generał. W 1918 r. działał w Samoobronie Grodzieńskiej. W latach 1919-22 dowodził kompanią w Białostockim Pułku Strzelców, który wchodził w skład 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a po jej reorganizacji – IV Brygady 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Wraz z macierzystym pułkiem walczył na wojnie z bolszewikami oraz wziął udział w buncie Żeligowskiego i zajęciu Wilna we wrześniu 1920 r. W czasie Kampanii Wrześniowej brał udział w bitwie pod Kockiem: nie poszedł do niewoli, lecz rozpoczął działalność konspiracyjną. Następnie komendant Okręgu Związku Walki Zbrojnej. Od 1943 r. w 5 Kresowej Dywizji Piechoty w Armii Polskiej na Wschodzie. Zmarł w 1954 r.

1898 – w Żmerynce na Podolu urodził się Jan – polski poeta, autor bajek dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Młodość spędził na Kresach. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Zmarł w 1966 r.

1908 – w miejscowości Tur nad Stryjem urodził się Marian Promiński – polski pisarz, tłumacz. Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Był jednym z założycieli lwowskiego miesięcznika „Sygnały” i jego współpracownikiem, oraz prelegentem w Radiu . W czasie wojny był administratorem domów we Lwowie. Zmarł w 1971 r.

1914 – we Lwowie urodziła się Janina Ipohorska – polska malarka, dziennikarka. Zmarła w 1981 r.

1920 – urodził się Tadeusz Płużański – polski żołnierz AK, uczestnik kampanii wrześniowej, więzień stalinowski, pisarz, filozof, pedagog. Dzieciństwo spędził w Wilnie, gdzie m.in. wstąpił do harcerstwa. Zmarł w 2002 r.

1929 – w Równem urodziła się Anna – polska działaczka związkowa, legenda „Solidarności”, dama Orderu Orła Białego. Poległa w Katastrofie Smoleńskiej w 2010 r.

1973 – zmarł Marian – polski generał, historyk, minister. Ukończył Uniwersytet Franciszka Józefa we Lwowie. Działacz lwowskiej Organizacji Promienistych i Organizacji Nieprzejednanych. Współzałożyciel Związku Walki Czynnej i współorganizator Związku Strzeleckiego. W wojnie polsko – bolszewickiej dowódca 51 Pułku Ułanów Kresowych. Obrońca Lwowa z 1939 r. Urodzony w 1885 r.

https://kresy24.pl/15-sierpnia-w-historii-kresow/


Tags: empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments