Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Dziś o 14.00 polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami.

14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze oraz inni członkowie lokalnych społeczności zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.

Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej.

Pomysł przeprowadzenia akcji polsko-ukraińskiejpod nazwą „Płomień Braterstwa” przedstawił , który zaprosił do współpracy ukraińskich skautów z organizacji Płast Polska, oraz członków lokalnych społeczności, szkoły, władze samorządowe, wspólnoty religijne, przedstawicieli mediów i wszystkich, którzy zechcą oddać hołd zapomnianym bohaterom.

„Podejmujemy różne działania związane z nadchodzącą 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej. Jednocześnie rozumiemy temat Ukraińców jako największej obecnie grupy narodowej w Polsce. Widzimy problemy w stosunku Polaków do mniejszości ukraińskiej i imigrantów z Ukrainy. Szukamy sposobów, aby uczynić to podejście tak dobrym, jak to możliwe” – powiedział Mateusz Stahiewicz z ZHP.

W Polsce znajduje się ponad 200 miejsc pochówków żołnierzy ukraińskich z okresu Ukraińskiej Republiki Ludowej. W 70 z nich spoczywają ci, którzy w 1920 r. wraz z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko Armii Czerwonej.

Dzięki tej inicjatywie „Płomień Braterstwa” zapłonie w ponad 30 miejscach w całej Polsce.

13 sierpnia delegacja ukraińskich płastunów z Równego bierze udział w wycieczce do Lublina w ramach Akcji „Płomień braterstwa”.  W delegacji bierze również udział przedstawiciel harcerskiego hufca „Wołyń”.

Uczestnicy akcji otrzymają pamiątkowe metalowe odznaki „Płomień Braterstwa” przeznaczone do bezterminowego noszenia na patce prawej kieszeni munduru.

https://kresy24.pl/polscy-harcerze-oddaja-hold-ukrainskim-zolnierzom-walczacym-z-bolszewikami/

Tags: empire du mal, occupation par les russes, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments