Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Łączy nas Wilno”, czyli II Światowy Zjazd Wilniuków

Po dziesięciu latach przerwy, 6 września w Domu Kultury Polskie w Wilnie rozpocznie się Światowy Zjazd Wilniuków, poinformował Kurier Wileński. 

Zjazd zainauguruje wernisaż wystawy poświęconej historii i sukcesów polskiej motoryzacji w okresie międzywojennym oraz koncert. Zabrzmią niezapomniane, przedwojenne przeboje Hanki Ordonówny i Henryka Warsa. Na konferencji prasowej organizatorzy zaznaczyli, że jedną z głównych koncepcji zjazdu jest przyciągnięcie ludzi młodych.

– I Światowy Zjazd Wilniuków odbył się w 2009 r., gdy było Europejską Stolicą Kultury, wtedy też nastąpiło ocieplenie w relacjach polsko-litewskich. Teraz zapraszamy wszystkich, którzy dawno nie byli w Wilnie, a z naszym miastem są związani sercem i pamięcią, aby przyjechali w dniach 6–8 września. Zależy nam, aby na tegorocznym zjeździe pojawili się przedstawiciele młodszego pokolenia. Marzymy, żeby na III zjazd nie trzeba było czekać kolejnych dziesięciu lat. Pragniemy, żeby impreza istniała w trybie regularnym i przynajmniej raz na 2–3 lata powracała. Idea takiego zjazdu jest bardzo potrzebna. Myślę, że będzie to wspólne, wielkie przeżycie, na które serdecznie zapraszamy Polaków z Wilna i Wileńszczyzny – powiedział Walenty Wojniłło, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

Organizatorzy stwierdzili, że rok 2019 jest odpowiedni, aby zorganizować zjazd Wilniuków. Obchodzone są jubileusze 30-lecia wielu społecznych organizacji, 75-lecie operacji „”, 100-lecie odbicia Wilna z rąk bolszewików. Zjazd Wilniuków to również okazja do spotkania się dla byłych mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, którzy z różnych względów musieli opuścić swoje miasto rodzinne, a także ich rodzin, potomków i przyjaciół – wszystkich, którzy uważają się za Wilniuków lub po prostu kochają Wilno.

– Na dzisiaj naszą misją jest przede wszystkim konsolidacja naszego społeczeństwa pod hasłem „Wilno nas łączy”, które jest apolityczne, pozbawione negatywu. Jedyną intencją jest wybudowanie wspólnej platformy, która bez względu na pokolenie i miejsce dyslokacji Wilniuków, może być pewnego rodzaju elementem łączącym – podkreślił koordynator zjazdu, Władysław Wojnicz.

Podobnie jak przed 10 laty, przedsięwzięciu będzie towarzyszyć szereg imprez. „Rodzynkiem” tegorocznej imprezy będzie występ Piotra Rubika.

https://kresy24.pl/laczy-nas-wilno-czyli-ii-swiatowy-zjazd-wilniukow/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments