Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Wołożynie oddano hołd żołnierzom KOP

W Wołożynie odbyła się w niedzielę uroczystość poświęcenia grobu siedmiu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza (), którzy zginęli w czasie służby w latach 20. i 30. XX wieku. Grób wyremontowali działacze z białoruskiej organizacji Piłsudczyków. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Wołożyna, w tym dzieci uczące się języka polskiego, a poświęcenia dokonał proboszcz miejscowej parafii.

Wraz z asystą honorową Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oddaliśmy cześć żołnierzom Korpusu Obrony Pogranicza spoczywającym w Wołożynie, napisał na swoim profilu na Twitterze ambasada polska w Mińsku, dziękując mieszkańcom za pamięć i troskę o tę mogiłę, a Związkowi Piłsudczyków na Białorusi za jej odnowienie.

Nazwiska poległych to: Zygmunt Stupaj, Julian Stanisławski, Józef Bieniecki, Stanisław Ziemborak, Stefan Budek, Józef Śnieg i Otton Reiss.

W uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci i przedstawiciele Straży Granicznej, w tym asysta honorowa oddziału SG z Białegostoku.

Młodzież i goście honorowi posadzili wokół pomnika 7 symbolicznych drzewek.

„To dla nas ogromny honor, że możemy uczestniczyć w takim wydarzeniu” – mówił płk Marek Gierasimiuk, łącznik SG przy ambasadzie RP w Mińsku, dziękując lokalnym mieszkańcom i aktywistom za opiekę nad grobem.

„Gdyby nie to, że wy, wasi rodzice i dziadkowie, wasi sąsiedzi przekazywali sobie te informacje, być może w ogóle nie udałoby się ustalić tego miejsca i upamiętnić polskich wojskowych” – mówił z kolei radca ambasady Marcin Wojciechowski.

Grób siedmiu żołnierzy KOP, którzy zginęli w latach 1928-1936, znajduje się na wołożyńskim cmentarzu. Przez wiele lat był zapomniany, a o jego istnieniu wiadomo było tylko dzięki przekazom i opowieściom lokalnych mieszkańców.

Jak informuje pai.media..pl, grób został przywrócony  ludzkiej pamięci dopiero w 2012 roku, dzięki  inicjatywie mieszkańca Wołożyna śp. Genadiusza Stefanowskiego, który postawił tam krzyż. Później wraz z żoną Danutą i synem opiekowali się grobem. „Mąż zmarł, ale my z synem przychodzimy tu regularnie i opiekujemy się tym miejscem, podobnie jak inni parafianie”.

Jak opowiada p. Alina Makarewicz, dyrektor wołożyńskiego rejonowego oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej i nauczycielka języka polskiego, starano się o odnowienie tego pomnika już od jakiegoś czasu, ale powstał problem z dotarciem do dokumentów potwierdzających nazwiska osób spoczywających w tej mogile. Udało się to dopiero dzieki staraniom polskich placówek dyplomatycznych, i Związku Piłsudczyków RP Oddział w Witebsku.

Wówczas do akcji włączyli się Stefan i Jan Łopaccy, Dennis Krawczenko i Czesław Remizowicz, Polacy z Białorusi, działający w witebskim oddziale Związku Piłsudczyków RP, który sami utworzyli. Przy wsparciu Ambasady RP w Mińsku uprzątnęli i odnowili grób, umieścili na nim tablicę z nazwiskami i datami śmierci polskich żołnierzy.

Przypomnijmy raz jeszcze nazwiska tych bohateró: Zygmunt Stupaj, Julian Stanisławski, Józef Bieniecki, Stanisław Ziemborak, Stefan Budek, Józef Śnieg i Otton Reiss.

„Wraz z panią Danutą Stefanowską zobowiązaliśmy się do opieki nad tym miejscem” – powiedziała p. Alina Makarewicz w imieniu wołożyńskiego oddziału PMS.

KOP powstał w 1924 r. i liczył 24 bataliony piechoty i 20 szwadronów kawalerii. Nazwy oddziałów tworzono od rejonu działania.

czytaj dalej…

https://kresy24.pl/w-wolozynie-oddano-hold-zolnierzom-kop/
Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments