Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Świnoujściu powstanie terminal kontenerowy

Port w Świnoujściu dzięki terminalowi kontenerowemu będzie przystosowany do przyjmowania największych statków na świecie o długości 400 m - mówił w na konferencji prasowej w Szczecinie prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś. Koszt inwestycji to około 3,5 miliarda złotych.

Konferencja nt. budowy terminala w Świnoujściu
Konferencja nt. budowy terminala w Świnoujściu

- Port w Świnoujściu będzie przystosowany do przyjmowania największych statków na świecie o długości 400 metrów - powiedział dziennikarzom Krzysztof Urbaś. Dodał, że ten potencjał będzie wykorzystywał nie tylko port w Świnoujściu.

- Chcemy, żeby skorzystał z niego także port Szczecin. Dziś mamy przeładunki kontenerów w Szczecinie, ale te przeładunki troszeczkę zaczynają nam spadać. (...) Te kontenery są dziś przeładowywane w innych portach, a chcemy, żeby były przeładowywane w Świnoujściu, a następnie transportowane Odrą dalej na zaplecze polskie i zaplecze znajdujące się na zachód od Odry. Bardzo istotnym elementem całego tego projektu będzie Odrzańska Droga Wodna, która kiedyś pozwoli wykorzystywać potencjał Odry - mówił. Zaznaczył, że dzięki budowie terminala skorzysta także budżet państwa.

Polskie okno na świat

Z kolei minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk podkreślał znaczenie inwestycji dla rozwoju infrastruktury w naszym kraju.

- To jest rzecz priorytetowa, nie tylko dla regionu, nie tylko dla tej części Polski, ale dla całego kraju, jak również dla tej części Europy, bo wierzymy w to gorąco, że port Szczecin-Świnoujście stanie się po prostu dominującym - podkreślił Marek Gróbarczyk.

Terminal będzie umożliwiał równoczesną obsługę dwóch jednostek o długości 400 metrów i jednej do 200 m długości. W zależności od stopnia zautomatyzowania terminala pracę ma tam znaleźć od 600 do 1 tys. osób.

https://www.polskieradio.pl/399/7976/Artykul/2352038,W-Swinoujsciu-powstanie-terminal-kontenerowy

Tags: #polskamorska, pologne, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments