Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska wraz z 5 innymi krajami wezwała Rosję do wycofania się z GruzjiStany Zjednoczone, Polska i cztery inne kraje europejskie odnotowały 11. rocznicę wojny między Rosją a Gruzją, apelując do Moskwy o wdrożenie porozumień osiągniętych w 2008 r. i wycofanie jej sił zbrojnych na stanowiska zajmowane przed rozpoczęciem działań wojennych. – informuje portal Baltic Times.

W czwartek po zakończonych konsultacjach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ambasadorowie Belgii, Estonii, Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wydali oświadczenie popierające niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Gruzji.

Sześć krajów stwierdziło, że są „skrajnie zaniepokojone” pogłębiającymi się związkami militarnymi Rosji z Osetią Południową i Abchazją, a także „intensyfikacją tak zwanego procesu granicznego”, co według nich przedłuża konflikt i destabilizuje Gruzję i cały region. Ambasadorowie wezwali Rosję do wdrożenia porozumień z 12. sierpnia i 8. września 2008 roku, które obejmują „zobowiązanie do zapewnienia wycofania sił zbrojnych na stanowiska zajmowane przed rozpoczęciem działań wojennych oraz do ustanowienia międzynarodowego mechanizmu bezpieczeństwa”.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski nazwał stanowisko sześciu krajów „nie bardzo pomocnym” dla złagodzenia napięć pomiędzy Gruzją a „dwoma niepodległymi państwami”, jak nazwał Osetię Południową i Abchazję. Wojnę z 2008 roku określił mianem „tragicznego wydarzenia”, które Rosja traktuje jako „część historii”. Według niego Gruzja zapłaciła „wysoką cenę za tragiczny błąd” popełniony przez ówczesnego jej prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Gruzja podjęła nieudaną próbę odzyskania kontroli nad oderwaną od niej Południową Osetią rozpoczynając 7. sierpnia 2008 roku przegraną wojnę z Rosją. W odpowiedzi Rosja uznała niepodległość Osetii Południowej, a także innej oderwanej oderwanej od Gruzji prowincji – Abchazji i założyła tam bazy wojskowe.

CZYTAJ TAKŻE: Starcia w Tbilisi i szturm na parlament Gruzji. Powodem zachowanie rosyjskiego deputowanego

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/polska-wraz-z-5-innymi-krajami-wezwala-rosje-do-wycofania-sie-z-gruzji/

Tags: allemagne, belgique, empire du mal, estonie, france, géorgie, les etats-unis, occupation par les russes, politique, pologne, royaume-uni
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments