Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Elżbieta Witek została nowym marszałkiem SejmuPosłanka PiS Elżbieta Witek została wybrana w piątek na stanowisko marszałka Sejmu. Witek zastąpi na tym stanowisku Marka Kuchcińskiego, który ustąpił z powodu kontrowersji związanych z nadużywaniem przez niego rządowego taboru powietrznego.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na kandydaturę Witek zagłosowało 245 posłów. Opozycja zgłosiła dwie kandydatki – Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO-KO) i Urszulę Pasławską (PSL). Uzyskały one odpowiednio 135 i 29 głosów.

W swoim przemówieniu nowa marszałek zaapelowała o „wyciszenie się” i o prowadzenie w Sejmie sporu na racje, bez używania inwektyw i obrażania. „Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka” – mówiła Witek. Obiecywała, że zrobi wszystko, by posłowie byli jednakowo traktowani i mogli wyrażać swoje zdanie.

Elżbieta Witek jest z wykształcenia historykiem. Pracowała w oświacie, m.in. jako dyrektor szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim. Od 1980 roku działała w NSZZ Solidarność, w stanie wojennym została aresztowana na 3 miesiące i zwolniona z pracy. Po 1989 roku wróciła do działalności w związku oraz pracy w systemie oświaty. W 2005 roku po raz pierwszy została wybrana do Sejmu z listy PiS w okręgu legnickim. Od tej pory nieprzerwanie zasiada w niższej izbie polskiego parlamentu. Była rzecznikiem rządu Beaty Szydło w latach 2015-2016, pełniła też funkcję szefa gabinetu politycznego premiera w latach 2015-2017. W kwietniu br. zastąpiła na stanowisku szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, wybranego do Europarlamentu. W związku z kandydowaniem przez nią na stanowisko marszałka Sejmu w piątek prezydent Duda odwołał ją na wniosek premiera Morawieckiego z zajmowanej funkcji w rządzie.

Marek Kuchciński zgodnie z zapowiedzią złożył w piątek rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Została ona złożona pod presją opozycji i części mediów, które dotarły do dokumentów, z których wynikało, że bardzo często podróżował rządowymi samolotami do Rzeszowa, gdzie mieszka, zabierając niekiedy na pokład członków swojej rodziny oraz parlamentarzystów PiS z rodzinami. Marszałek początkowo starał się załagodzić sytuację obiecując pokrycie kosztów podróży członków rodziny, później także przepraszając i deklarując dodatkową wpłatę. W czwartek na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim zapowiedział złożenie dymisji argumentując to oczekiwaniem opinii publicznej.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/elzbieta-witek-zostala-nowym-marszalkiem-sejmu/

Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments