Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Włochy: Liga złożyła wniosek nieufności wobec premieraLiga wicepremiera Matteo Salviniego złożyła we włoskim parlamencie wniosek nieufności wobec premiera Giuseppe Contego. Według agencji Reutera ugrupowanie, które ma obecnie najwyższe notowania w sondażach, chce w ten sposób doprowadzić do przyspieszonych wyborów.

Jak pisaliśmy, konflikt tlący się od dawna w koalicji prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) zaostrzył się po środowym głosowaniu w Senacie nad projektem M5S mającym zablokować budowę kolei szybkich prędkości między Włochami a Francją. Koalicjant Ligi uznał tę budowę za zbyt kosztowną i niepotrzebną. Ugrupowaniu Matteo Salviniego, które popiera dokończenie budowy, udało się przekonać większość senatorów do odrzucenia tego projektu. Jak podawała PAP, zdaniem włoskich mediów po tym głosowaniu napięcia w koalicji „sięgnęły zenitu”.

Początkowo informowano, że Salvini zażądał rekonstrukcji rządu, jednak w czwartek po południu Liga oświadczyła, że w obecnej sytuacji „jedyną alternatywą” są nowe wybory. Jednocześnie zaprzeczano, że Liga żąda natychmiastowej dymisji premiera. W czwartek doszło też do spotkania premiera Contego z liderami partii koalicyjnych – Salvinim i szefem M5S Luigim di Maio.

Obecnie Reuters podaje, że Salvini oświadczył w czwartek, iż powiedział premierowi, że koalicja z M5S uległa rozpadowi a „prawo wyboru należy oddać wyborcom”.

Nie wiadomo, kiedy wotum nieufności będzie głosowane, ponieważ włoscy parlamentarzyści są na wakacjach. Salvini chce, by ściągnięto ich do parlamentu na głosowanie w przyszłym tygodniu, twierdząc, że każda chwila zwłoki będzie wiązała się ze szkodą dla kraju. „Deputowani powinni ruszyć tyłki i pracować” – ogłosił szef Ligi. W poniedziałek ma dojść do spotkania szefów grup politycznych we włoskim Senacie w celu ustalenia daty głosowania nad wotum nieufności. Przyspieszone wybory mogą odbyć się najwcześniej w październiku.

Nowe wybory może rozpisać tylko prezydent Mattarella. W razie upadku obecnego gabinetu prezydent może też powierzyć misję tworzenia nowego rządu innemu politykowi, który musiałby przekonać do siebie większość parlamentarną. Zdaniem Reutersa Mattarella może być skłonny do takiego posunięcia w związku z pracami nad przyszłorocznym budżetem zaplanowanymi na wrzesień.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/wlochy-liga-zlozyla-wniosek-nieufnosci-wobec-premiera/

Tags: chemins de fer, italie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments