Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na Ziemi Brzeskiej odnowiono pomnik powstańców styczniowych31 lipca b.r. w miejscowości Popina Nowa w powiecie drohiczynskim odbyły się uroczystości z okazji odrestaurowania zdewastowanego w minionych latach pomnika na grobach uczestników powstania styczniowego 1863 roku – Jana i Stefanii Żuków.

Jana i Stefanii Żuków  stanowi miejsce polskiej pamięci narodowej, został wniesiony do rejestru Ministerstwa Kultury RB chronionych przez państwo zabytków. Odnowienie zdewastowanego pomnika stało się możliwe w ramach projektu pt. „Strażnicy Pamięci”.


Podczas składania wieńców . Od lewej: Alina , redaktor naczelna „Echów ” i prezes brzeskiego obwodowego oddziału ZPB, Teresa Puńko, prezes UTW, Elita Michajłowa, wiceprezes ZPB, Stanisław Kędzierski, generalny dyrektor firmy „Energopol” w Kobryniu, Marek Trzeciak.

Uroczystości w Popinie poprzedził rok żmudnej pracy wielu zaangażowanych w tą sprawę osób, od pozyskania sponsorów, wykonania projektu renowacji oraz zatwierdzenia tego projektu i uzyskania pozwolenia od Ministerstwa Kultury na wykonanie prac, wreszcie bezpośrednie prace przy odnowieniu pomnika i konserwacji ogrodzenia kwatery.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele brzeskiego obwodowego oddziału Związku Polaków na Białorusi i Redakcji kwartalnika „Echa Polesia” na czele z Aliną Jaroszewicz, redaktor naczelną pisma oraz prezes oddziału, wiceprezes Elitą Michajłową i Eugeniusza Lickiewica, prezes UTW Teresą Puńko, członkowie zespołu „Karolinka” na czele z Markiem Trzeciakiem, generalny dyrektor firmy „Energopol” w Kobryniu Stanisław Kędzierski, mieszkańcy Popiny Nowej oraz pochodzący z tej ziemi Daniłow Iwan Pietrowicz, profesor hematolog, pisarz, autor „Zapisków zachodniego Białorusina”.

W tym dniu do Popiny Nowej przybyli także goście honorowi – Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr z małżonką oraz przedstawiciele władz rejonowych: Nierest Wladimir Iwanowicz, zastępca przewodniczącego drohiczyńskiego komitetu wykonawczego, Bartosz Swietlana Wladimirowna – przewodnicząca rejonowej rady deputowanych oraz Dyszko Swietlana Iwanowna – przewodnicząca rady w Popinie.

Podczas okolicznościowego przemówienia, opowiadając zebranym o historii rodziny Żuków i losach powstańców styczniowych z Polesia, Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz m.in. powiedział:

„…żal, w źródłach historycznych nie wiele jest informacji nt. rodziny Żuków; wiadomo natomiast, że w majątku ich była bardzo bogata , z zasobów której korzystała także mieszkająca wówczas w sąsiednim majątku Eliza . …Wyryte na bocznych stronach cokola pomnika ś.p. Stefanii zdania „Dobra Pani” oraz „Opiekunka biednych” zapewne nie są przypadkowe, świadczą zatem (jak w przypadku np. Marii Rodziewiczówny z Hruszowej czy Wyslouchów z Perkowicz), że ci ludzie będąc gorącymi patriotami polskimi, kochali i wspierali także zamieszkujący z nimi tą ziemię lud …”.

Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do ratowania pomnika – ważnego dla historii zarówno Polski, jak i Białorusi, podkreślił dobrą wolę i współpracę każdej z zainteresowanych stron.

https://kresy24.pl/na-ziemi-brzeskiej-odnowiono-pomnik-powstancow-styczniowych/
Tags: bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments