Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polacy rządzą Litwą!zatwierdził skład odnowionego rządu premiera Sauliusa Skvernelisa, poinformował portal Polaków na Litwie zw.lt.

Teki ministrów otrzymali :  Nowym ministrem komunikacji został Jarosław z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (), a spraw wewnętrznych – Rita Tamašunienė – posłanka tej samej partii.

wyraził nadzieję, że jako minister komunikacji Jarosław Narkiewicz będzie reprezentował całe państwo, a nie tylko swoją mniejszość narodową.

„Prezydent wnioskuje, że gdyby kandydat został mianowany, będzie on miał dobrą okazję do wykazania się dojrzałością i gotowością reprezentowania państwa, a nie fragmentarycznie poszczególnych grup” – powiedział doradca prezydenta Jarosław Niewierowicz po środowym spotkaniu prezydenta z kandydatem na ministra komunikacji.

Jarosław Narkiewicz podkreślił z kolei w rozmowie z dziennikarzami, że członkowie jego partii są „równowartościowymi obywatelami Litwy, których podstawową troską jest dobrobyt ludzi Litwy”.

Jarosław Narkiewicz zadeklarował podczas rozmowy z prezydentem, że będzie kontynuował prace rozpoczęte przez dotychczasowego ministra Rokasa Masiulisa.

Wcześniej Narkiewicz był proponowany na ministra spraw wewnętrznych. Obecnie na to stanowisko partia zgłasza przewodniczącą frakcji AWPL-ZChR w Sejmie Ritę Tamašunienė.

stwierdził, że być może zasmucił te osoby, które „spodziewały się skandali” w trakcie zatwierdzania nowego gabinetu. Nowy rząd ocenił jako najlepszy z możliwych.

„Mam nadzieję, że również późniejsza nasza z prezydentem będzie tak gładka, jak teraz” – dodał premier.

W nowym rządzie pozostają ministrowie, którzy wcześniej sprawowali swoje posady, czyli ministrowie energetyki, ochrony środowiska, finansów, obrony, kultury, pracy i opieki socjalnej, ochrony zdrowia, sportu, nauki i edukacji oraz sprawiedliwości.

Na początku lipca cztery litewskie ugrupowania zawarły nową umowę koalicyjną. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVZS), z której wywodzi się premier Skvernelis, i LSDDP dołączyły Porządek i Sprawiedliwość (TT) oraz AWPL-ZChR. Decyzja o utworzeniu nowej koalicji rządzącej zapadła w wyniku majowych wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Gitanas Nausėda.

https://kresy24.pl/polacy-rzadza-litwa/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments