Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na terenie klasztoru bernardynów w Zbarażu wykopano 6 kg polskich monet [+foto]W jednym z najbardziej znanych zabytków Zbaraża (obwód tarnopolski na Ukrainie) – XVIII-wiecznym klasztorze oo. bernardynów – znaleziono skarb w postaci 6 kg polskich monet z okresu II RP. – podała w środę agencja Unian powołując się na miejscowe muzeum.

Do odkrycia doszło 2. sierpnia podczas podczas robót ziemnych na dziedzińcu klasztoru. Szklana waza z monetami znajdowała się na głębokości około 1 metra. Wszystkie monety były bite w Polsce w okresie od 1923 do 1939 roku. Ich nominały zaczynają się od 1 grosza a kończą na 1 złotym. Waga skarbu wynosi 6 kilogramów.

Wartość znaleziska mają ocenić eksperci. Po tym, jak monety zbadają naukowcy, trafią one do zasobów Narodowego Muzeum [tzw. zapowidnyka – red.] „Zamky Ternopilla”.Dominujący nad Zbarażem zespół klasztorny bernardynów został ufundowany w XVII wieku przez księcia Jerzego Zbaraskiego, lecz obecny kształt zawdzięcza odbudowie w XVIII wieku. W 1945 roku bernardyni musieli opuścić klasztor a przyklasztorny kościół zamknięto w 1947 roku. W czasach sowieckich w klasztorze znajdowała się fabryka i magazyn chemikaliów, do doprowadziło do dewastacji zabudowań i wyposażenia. Katolicy odzyskali kościół z częścią klasztoru w 1990 roku, bernardyni wrócili tam rok później.

PRZECZYTAJ: Dzieje kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Zbarażu

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-terenie-klasztoru-bernardynow-w-zbarazu-wykopano-6-kg-polskich-monet-foto/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments