Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Boszniacy, Chorwaci i Serbowie podpisali porozumienie w sprawie tworzenia rządu Bośni i HercegowinyPo 10 miesiącach od wyborów główne partie parlamentu Bośni i Hercegowiny zdołały podpisać wstępne porozumienie w sprawie zasad tworzenie nowego rządu.

Bośnia i Hercegowina jest państwem federalnym o skomplikowanym układzie politycznym, w którym większość stronnictw reprezentuje którąś z trzech głównych grup etnicznych zamieszkujących to państwo: Boszniaków, Serbów bądź Chorwatów. Ale też wyborcy różnych narodowości popierają kilka partii, co powoduje duże rozdrobnienie polityczne w Izbie Reprezentantów – obecnie zasiadają w niej reprezentanci 14 partii.

W poniedziałek Serb Milorad Dodik, Boszniak Bakir Izetbegović, Chorwat Dragan Čović podpisali wstępną umowę o tworzeniu nowego rządu w imieniu swoich partii: Sojuszu Niezależnych Socjaldemokratów, Partii Akcji Demokratycznej i Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej BiH. Posiadają one 20 mandatów w liczącej 42 członków izbie niższej bośniackiego parlamentu.

Podpisane porozumienie nie jest jeszcze umową koalicyjna, ale deklaracją woli utworzenia nowego rządu w ciągu 30 dni, wstępnie dzielącą wpływy we władzach państwa o skomplikowanej strukturze. Dodik będący przywódcą Republiki Serbskiej i członkiem trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny (kolegialnej głowy państwa) wywalczył dla swojej partii stanowiska przewodniczącego rady ministrów, oraz ministrów Handlu Zagranicznego, Komunikacji i Transportu. Partia bośniacka przejmie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, resort obrony i bezpieczeństwa. Partia chorwacka przejmie Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Obywatelskich oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Porozumienie zapowiada „poprawę relacji z NATO” ale nie zakłada jednoznacznie prowadzenia polityki nakierowanej na wstąpienie do tego paktu, ze względu na sprzeciw Serbów wobec tego. Wszelkie kroki w tym kierunku mają być uzgadniane z Prezydium państwa, w którym każda z narodowości posiada swojego przedstawiciela. Kwestia wstąpienia do NATO była do tej pory główną kwestią blokującą utworzenie nowego rządu.

W trójpartyjnym porozumieniu zapisano też poszanowanie dla porozumienia z Dayton, które powołało do życia BiH, poszanowanie dla jej suwerenności, zobowiązanie do respektowania wyroków organów miejscowego wymiaru sprawiedliwości oraz nadrzędnych wobec niego międzynarodowych trybunałów.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/serbowie-boszniacy-i-chorwaci-podpisali-porozumienie-w-sprawie-tworzenia-rzadu-bosni-i-hercegowiny/
Tags: bosnie-herzégovine, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments