Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska partia na Litwie zmienia kandydatów na ministrówAkcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin postanowiła zmienić swoich kandydatów na ministrów w rządzie Sauliusa Skvernelisa.

Polska partia na Litwie zgodziła się dołączyć do koalicji Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS), Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP) oraz Prawa i Porządku (TT) w zamian ze dwie teki ministerialne w rządzie Skvernelisa. Środki masowego przekazu sugerowały, że jej kandydatem AWPL-ZChR na stanowisko ministra spraw wewnętrznych będzie Jarosław Narkiewicz, a na ministra komunikacji byłego wiceszef tego resortu Władysława Kondratowicz. Jednak w poniedziałek partia Waldemara Tomaszewskiego przedstawiła inne propozycje.

Jak napisał we wtorek portal Znad Wilii, powołując się na oficjalny komunikat polskiej partii, kandydatem na ministra spraw wewnętrznych z ramienia AWPL-ZChR jest obecna przewodnicząca jej frakcji w litewskim parlamencie, Rita Tamašunienė. Narkiewicz zamiast objąć ten resort ma zostać ministrem komunikacji. Oświadczenie Biura Prasowego partii opublikował portal L24.lt – „Dzisiaj na posiedzeniu podjęto decyzję o oficjalnym przedstawieniu posła Jarosława Narkiewicza jako kandydata na stanowisko ministra łączności, a posłankę Ritę Tamašunienė – na stanowisko ministra spraw wewnętrznych”.

Polska partia potwierdziła pojawiające się wcześniej w środkach masowego przekazu informację, że nowe propozycje są skutkiem zastrzeżeń nowego prezydenta Litwy, Gitanasa Nausėdy. Według Biura Prasowego AWPL-ZChR stało się tak dlatego, „by było więcej kandydatów na stanowiska ministrów” ponieważ „wzięto pod uwagę aspekt równości płci”. Polski dziennik „Rzeczpospolita” twierdził wcześniej, że prezydent i opozycyjni konserwatyści próbowali zablokować przyznanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polakom.

Czytaj także: Polska partia w rządzie Litwy – duża odpowiedzialność, czasu mało

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/polska-partia-na-litwie-zmienia-kandydatow-na-ministrow/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments