Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Dzień po wyjściu z traktatu INF USA ogłaszają, że rozmieszczą nowe rakiety w AzjiSekretarz obrony Mark Esper (na zdjęciu po lewej) powiedział, że Waszyngton planuje rozmieszczenie w niedługim czasie w Azji nowych rakiet średniego zasięgu typu ziemia-ziemia. To właśnie liczbę rakiet średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych, regulował traktat . Wczoraj USA wystąpiły z traktatu argumentując, że i tak od dawna go nie przestrzega. Poza tym, jak podkreślają amerykańscy politycy i analitycy, stroną traktatu nie są i nie były nim związane.

Naturalnie, w ślad za USA z traktatu wystąpiła Rosja, oskarżając USA o doprowadzenie do tej sytuacji.

Traktat został podpisany 31 lat temu między ZSRS i USA. Zakazywał produkcji nowych rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów.

Ester powiedział, że najlepiej byłoby, gdyby nowe rakiety rozmieszczono w ciągu kilku miesięcy, ale nie wykluczył, że może zająć to dłużej. Nie podał, gdzie w Azji miałyby zostać rozmieszczone rakiety.

USA i oskarżały Rosję o łamanie traktatu przez rozmieszczanie nowych rakiet SSC-8. Moskwa odpowiadała, że mają zasięg poniżej 500 km i oskarżała z kolei USA o łamanie zasad i po zerwaniu INF propznuje moratorium na rozmieszczanie rakiet krótkiego i średniego zasięgu w Europie. odpowiedziało, że Rosja i tak zamieściła już wcześniej takie rakiety swojej europejskiej części. – Nie ma nowych rakiet amerykańskich, nowych rakiet w Europie, ale jest coraz więcej i więcej rosyjskich rakiet – powiedział sekretarza generalny Jens Stoltenberg. Zastrzegł, że nie chce nowego wyścigu zbrojeń.

Donald Trump, prezydent USA, powiedział wczoraj, że mimo wszystko chciałby zawrzeć nowy traktat z Rosją, ale też z Chinami, zmierzający do redukcji wszystkich rodzajów broni atomowej

Pekin wydał oświadczenie, z którego wynika, że nie jest zainteresowany multilateralnym paktem tego rodzaju.

https://kresy24.pl/dzien-po-wyjsciu-z-traktatu-inf-usa-oglaszaja-ze-rozmieszcza-nowe-rakiety-w-azji/
Tags: défence, empire du mal, les etats-unis
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments