Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wileńscy Polacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wileńscy Polacy z inicjatywy Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej oddali hołd powstańcom na Górze Trzech Krzyży w Wilnie. Z okazji rocznicy nakręcono też specjalny teledysk do „Marszu Mokotowa”, popularnej piosenki powstańczej.

Polacy z Wilna z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczcili pamięć powstańców, włączając się w akcję Godzina „W”. W ten sposób łączą się z Polakami w Warszawie i innych polskich miastach, którzy punktualnie o godz. 17:00 zatrzymują się na symboliczną minutę, by w ciszy upamiętnić powstańców.

Wilnianie oddali w czwartek hołd powstańcom na Górze Trzech Krzyży. W ubiegłym roku po raz pierwszy wyszła z tą inicjatywą Wileńska Młodzież Patriotyczna. Wówczas spotkało się to z dużym odzewem, przez co w tym roku akcję powtórzono.

„Zebrani minutą ciszy oraz wspólną modlitwą uczcili poległych w powstaniu. Razem z Ewą Szturo zaśpiewali także kilka piosenek powstańczych” – relacjonuje portal Wilnoteka, który zamieścił bogatą relację fotograficzną z tego wydarzenia.

Ponadto, dla upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego wileńscy Polacy nagrali teledysk, w którym zaśpiewali jedną z najpopularniejszych piosenek Powstania – „Marsz Mokotowa”. Utwór wykonali znani na Litwie polscy działacze społeczni: wiceprezes Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, przedstawiciel Fundacji Pamięci Narodowej Jarosław Szostko, aktor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie – Teatr STUDIO Edward Kiejzik, a także uczennica polskiej Szkoły imienia Szymona Konarskiego w Wilnie Gerda Šišackaitė. Aranżacji utworu dokonał zespół pieśni i tańca „Ojcowizna”, którzy są też wykonawcami. Zdjęcia kręcono m.in. w podwileńskim lesie, na placu Katedralnym w Wilnie, i na scenie słynnego Teatru na Pohulance.

– My, Polacy, setki lat mieszkający tu, w Wilnie, nie mogliśmy nie schylić czoła przed naszymi bohaterskimi Rodakami. Chcieliśmy też pokazać, że wileńscy Polacy pamiętają o tym potężnym zrywie wyzwoleńczym warszawiaków i są dumni z przynależności do wielkiego polskiego narodu. Stąd i zrodził się pomysł – „wileńskiego” wykonania powstańczej piosenki – powiedział autor pomysłu, dziennikarz Paweł Kobak, cytowany przez portal L24.lt. Dodał, że celem nie było klasyczne wykonanie, ale koncepcja „wileńscy Polacy w hołdzie Powstaniu Warszawskiemu”. – Chcieliśmy pokazać, że my, tu w Wilnie, pamiętamy o ofierze powstańców – mówił Kobak.

https://kresy.pl/wydarzenia/wilenscy-polacy-oddali-hold-powstancom-warszawskim/

Tags: 2ème guerre mondiale, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments