Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Gdańsk „radośnie” uczci rocznicę 1. września? Strona miasta zmienia opis obchodówPolitycy PiS skrytykowali ujawnione plany gdańskich obchodów 80. rocznicy napaści III Rzeszy na Polskę. Według informacji, która początkowo ukazała się na stronie internetowej Gdańska, 1. września br. w mieście miałby odbyć się „radosny pochód” zakończony „koncertem, tańcami i wspólnym świętowaniem”.

Jak podaje Dziennik.pl, we wtorek na portalu Miasta Gdańska zaanonsowano niektóre z imprez towarzyszących obchodom rocznicy napaści niemieckiej na Polskę. Miasto informowało, że Fundacja Pojednanie i organizacja Marsz Życia organizują o godzinie 15. polsko-niemiecki „marsz życia”, który opisano jako „radosny pochód”. Miałby się on rozpocząć przy Teatrze Szekspirowskim i przejść pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano „koncert, tańce i wspólne świętowanie”. Wcześniej niemiecka delegacja ma pojawić się o godzinie 4:45 na Westerplatte.

Pomysł „radosnych” obchodów skrytykowali politycy PiS, m.in. szef klubu radnych PiS w gdańskiej Radzie Miasta Kacper Płażyński. „Niestety, ale traktujemy to jako kolejną prowokację ze środowiska pani prezydent Dulkiewicz, kolejną prowokację, która jest skierowana na to, żeby Polaków dzielić, żeby wywoływać jakieś bardzo niedobre emocje. Bo trudno nam w to uwierzyć, że takie informacje, które pojawiają się na oficjalnym miejskim portalu, są informacjami przypadkowymi, że to są jakieś lapsusy słowne” – mówił Płażyński na zwołanej w środę rano konferencji prasowej. Polityk przypomniał, że na początku lipca prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz mówiła o „świętowaniu” rocznicy 1. września, co początkowo uznał za lapsus, lecz obecnie zmienił zdanie na ten temat. Radny zaapelował o przeprowadzenie obchodów „w zadumie, w ciszy, w modlitwie, składając kwiaty tam, gdzie te kwiaty składamy co roku, a bez tego typu happeningów”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nazwał inicjatywę „szokującą” w kontekście zbrodni przeprowadzonych przez Niemców. Błaszczak przypominał, że Polska w wyniku II wojny światowej straciła 6 mln obywateli. Podobnie wyraził się na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

W środę rano artykuł na stronie internetowej Gdańska został zamieszczony w nowej wersji. Z opisu „marszu życia” usunięto przymiotnik „radosny” a zamiast „tańców i wspólnego świętowania” zapowiedziano „pokazy tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy”.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zapowiada przyjazd do Polski. Ruch Narodowy powita go pikietą „nie dla roszczeń”

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/gdansk-radosnie-uczci-rocznice-1-wrzesnia-strona-miasta-zmienia-opis-obchodow/

Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments