Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

31 lipca w Historii Kresów

Koziołek Matołek także pochodził z Kresów...
Czy Koziołek Matołek był z Pacanowa czy z Kresów?

1953 – zmarł Kornel – urodzony w Stryju polski prozaik, poeta i publicysta znany przede wszystkim jako autor „Przygód Koziołka Matołka”.

Ukończył filologię na Uniwersytecie we Lwowie. Był członkiem Polskiej Akademii Literatury. Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie” mając 16 lat. Od 1904 r. był członkiem redakcji tego dziennika, zajmując się recenzjami teatralnymi. W 1915 r. ewakuowany w głąb Rosji, dostał się do Kijowa i tam został prezesem miejscowego Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim kijowskiego Teatru Polskiego. Był także krytykiem teatralnym.

Oprócz „Przygód Koziołka Matołka” Makuszyński napisał szereg powieści i opowiadań, na podstawie których nakręcono potem filmy i seriale, m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa panny Ewy” i wiele innych.

1640 – w Białym Kamieniu na Wołyniu urodził się Michał Korybut – król Polski i wielki książę litewski w latach 1669-1673.

1649: wygrana wojsk litewskich nad Kozakami w bitwie pod Łojowem.

1773 – w Olszy na Podolu urodził się Ignacy Blumer – generał brygady wojsk Królestwa Kongresowego, uczestnik wojny 1792 roku, Insurekcji Kościuszkowskiej, oficer Legionów Polskich Henryka Dąbrowskiego i wojsk polskich Księstwa Warszawskiego. Był przeciwny Powstaniu Listopadowemu. Zginął w 1830 r. w czasie Nocy Listopadowej, walcząc o warszawski Arsenał w szeregach oddziałów carskich.

1802 – w Niedźwiadce Wielkiej (obecnie Białoruś) urodził się Ignacy – polski geolog, badacz Ameryki Południowej, pierwowzór Żegoty z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ukończył . Członek Towarzystwa Filomatów. Uczestnik Powstania Listopadowego. Zmarł w 1889 r. Przeczytaj więcej o Ignacym Domeyce.

1853 – Ignacy po raz pierwszy zapalił publicznie lampy naftowe na sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie. Przeczytaj więcej o Ignacym Łukasiewiczu.

1862 – w Reginowie na Grodzieńszczyźnie urodził się Ignacy Baliński – polski pisarz, publicysta i działacz społeczny. Zmarł w 1951 r.

1908 – w Irkucku urodził się Henryk – polski działacz społeczny, publicysta. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Członek Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, prezes Stowarzyszenia Bratniej Pomocy na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 1931–1932 publikował w miesięczniku „Żagary”. Po wybuchu wojny i wkroczeniu do Wilna wojsk sowieckich działał w oświacie sowieckiej na Wileńszczyźnie i Polesiu. Zamordowany przez Niemców w Hancewiczach na Polesiu w 1941 r.

1920: Armia Czerwona zajęła twierdzę nad Bugiem.

1920 – w Brześciu nad Bugiem urodził się Igor Sikirycki – polski pisarz, tłumacz, satyryk. Zmarł w 1985 r.

1926 – w Kiwercach na Wołyniu urodził się Zbigniew – polski eseista, poseł na sejm PRL, członek zarządu głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zmarł w 1978 r.

1943 aresztowało w Nowogródku 11 zakonnic Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu – nazaretanek. Następnego dnia, w niedzielę 1 sierpnia, Niemcy rozstrzelali je w lesie 5 km od Nowogródka. Ich szczątki ekshumowano 19 marca 1945 r. i przeniesiono do wspólnej mogiły przy nowogródzkiej farze. 5 marca 2000 r. zostały beatyfikowane przez Jana Pawła II. Przeczytaj więcej o zamordowaniu nazaretanek z Nowogródka.

1991 – siedmiu litewskich celników zginęło w ataku żołnierzy OMON-u na posterunek w Miednikach na granicy z Białorusią.

2002 – zmarł Stanisław Skorodecki – polski duchowny katolicki, spowiednik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Urodzony w 1919 r. we Lwowie.

https://kresy24.pl/31-lipca-w-historii-kresow/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments