Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Doradca Zełenskiego: chcemy zakończyć konflikt pamięci z PolskąZ wypowiedzi Mykyty Poturajewa, doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla Polskiej Agencji Prasowej wynika, że w nowym obozie władzy na Ukrainie jest wola załagodzenia sporu o historię z Polską.

Jak podała w sobotę PAP, powołując się na słowa Poturajewa, otoczenie prezydenta Zełenskiego chce wystąpić z inicjatywami na rzecz poprawy stosunków polsko-ukraińskich jeszcze przed przyjazdem ukraińskiego przywódcy do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

„Chcemy uregulować wszystkie sporne sprawy. Przygotowujemy poważne zmiany i poważne propozycje dla uregulowania sporów historycznych. Nasze relacje są ogólnie niezłe, ale potrzebują nowego impulsu” – mówił PAP Mykyta Poturajew zapowiadając „mocne inicjatywy” w tym kierunku.

Doradca Zełenskiego nie ujawnił szczegółów przygotowywanych inicjatyw, lecz według źródeł PAP może to być pomysł wspólnej polsko-ukraińskiej ekspedycji poszukującej miejsc pochówku Polaków na Ukrainie. Ekipa Zełenskiego ma też pracować nad propozycją dotyczącą uregulowania sprawy upamiętnień po obu stronach granicy.

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne specjalistów polskiego IPN na Ukrainie zostały zablokowane w maju 2017 roku przez skompromitowanych ukraińskich urzędników – szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza oraz sekretarza komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę – po tym, jak w kwietniu 2017 roku w Hruszowicach na Podkarpaciu doszło do legalnej rozbiórki samowolnie postawionego pomnika UPA. Urzędnicy ci prawdopodobnie zostaną odwołani przez nowy ukraiński rząd, który według słów Poturajewa, miałby zostać powołany do końca sierpnia br.

Przypomnijmy, że w tym miesiącu inny bliski współpracownik Zełenskiego, typowany na przyszłego ministra spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko, również wyrażał gotowość nowych ukraińskich władz do rozmów z Polską na temat „trudnej historii” i kwestii zablokowanych ekshumacji. Według niego „w najbliższym czasie” strony polska i ukraińska spotkają się, by poruszyć te kwestie.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz zasugerował, że odejdzie z ukraińskiego IPN i przejdzie do polityki

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/doradca-zelenskiego-chcemy-zakonczyc-konflikt-pamieci-z-polska/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments