Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Świnoujście: rozpoczął się odbiór dostawy gazu z USA

W terminalu LNG w Świnoujściu rozpoczął się odbiór pierwszego transportu amerykańskiego gazu skroplonego w ramach wieloletniego kontraktu z Cheniere Energy. To 65. dostawa LNG do Polski od momentu powstania gazoportu. W trakcie 24-letniej umowy amerykańska firma ma dostarczyć Polski w sumie 39 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. W uroczystości biorą udział przedstawiciele rządu oraz ambasady USA.

Terminal LNG w Świnoujściu
Terminal LNG w Świnoujściu

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak mówił jeszcze przed odbiorem gazu, że spółka jest zadowolona z umowy z amerykańskim dostawcą, a teraz jest okazja do tego, by warunki kontraktu przetestować w praktyce. Wyjaśnił, że po dostawie gaz trafia do zbiorników, gdzie podlega regazyfikacji i następnie jest przetaczany do sieci przesyłowej. Może być też przeładowany do cystern, które rozwożą paliwo - jak zaznacza prezes - nie tylko po Polsce, ale również po Europie.

Piotr Woźniak przypomniał, że do Polski trafiają już transporty skroplonego gazu w ramach wieloletnich kontraktów. Od 2016 roku w ramach dwóch umów dostarczany jest surowiec kupiony od firmy katarskiej. Prezes PGNiG podkreślał, że w przyszłym roku Polska potrzebuje w sumie 39 statków ze skroplonym gazem. - Inaczej będziemy musieli kupić więcej gazu rosyjskiego, bo nie będziemy mogli odebrać LNG - tłumaczy Piotr Woźniak.

Umowę z Cheniere Energy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w listopadzie ubiegłego roku. Wolumen dzisiejszej dostawy, przywiezionej przez metanowiec Oak Spirit, to około 165 tysięcy metrów sześciennych LNG, po regazyfikacji odpowiada to 95 milionom metrów sześciennych gazu ziemnego. Amerykanie w ciągu czterech lat mają dostarczyć Polsce 700 milionów metrów sześciennych gazu. Od 2023 roku roczne dostawy mają wynieść prawie dwa miliardy metrów sześciennych.

PGNiG w 2018 roku podpisało jeszcze trzy umowy długoterminowe z amerykańskimi dostawcami - z firmami Venture Global LNG i Sempra Energy. Polska spółka zacznie kupować gaz na podstawie tych kontraktów na przełomie lat 2022 i 2023.

https://www.polskieradio.pl/399/7976/Artykul/2346854,Swinoujscie-rozpoczal-sie-odbior-dostawy-gazu-z-USA

Tags: les etats-unis, pologne, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments