Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Partia Konfederacja Wolność i Niepodległość oficjalnie zarejestrowanaPo pięciu miesiącach procedowania, sąd zarejestrował partię Konfederacja Wolność i Niepodległość, w skład której wchodzą narodowcy i konserwatywni liberałowie. Pod takim szyldem wystartują wspólnie w wyborach parlamentarnych.

W piątek, po 5 miesiącach, Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię Konfederacja Wolność i Niepodległość – ugrupowanie łączące polityków partii KORWiN i Ruch Narodowy, a także środowiska Grzegorza Brauna i Kai Godek. Informację o tym przekazał Michał Wawer, prawnik i członek władz RN.

W sobotę oficjalnie zarejestrowanie nowej, polskiej partii politycznej potwierdził poseł Jakub Kulesza, przewodniczący koła poselskiego Konfederacja. Zaznaczył, że formuła startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego sprawdziła się, zatem dążono do tego, by w jesiennych wyborach parlamentarnych również w niej wystartować, ale już jako partia.

– Wystartujemy w wyborach pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość – poinformował Kulesza. Zaznaczył, że do końca nie było pewności, czy uda się zdążyć, ale „ostatecznie sąd przychylił się do naszego wniosku i partia została zarejestrowana”. Gdyby tak się nie stało, jako alternatywę rozważano zarejestrowanie komitetu wyborczego wyborców. Nie daje to jednak prawa do subwencji. Jako partia, Konfederacja będzie mogła na nią liczyć, jeśli zdobędzie co najmniej 3 proc. głosów.

Pierwotnie wnioskowano o zarejestrowanie partii o nazwie „Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy”, czyli takiej, jak nazwa komitetu wyborczego z maja. We wniosku nazwę partii zmieniono jednak na Konfederacja Wolność i Niepodległość. Od tamtego czasu, z tym środowiskiem politycznym w zasadzie rozstał się poseł Marek Jakubiak ze swoją Federacją dla Rzeczpospolitej, oraz Piotr Liroy-Marzec i Stowarzyszenie Skuteczni.

Przeczytaj: Rozłam w Konfederacji

Zdaniem posła Kuleszy, głównym zadaniem stojącym obecnie przez Konfederacją Wolność i Niepodległość jest wejście do Sejmu. Dodał, że odnośnie tworzenia list wyborczych trwają jeszcze rozmowy z potencjalnymi koalicjantami „ze środowisk prawicowych i antysystemowych”. Wszystko ma rozstrzygnąć się w nadchodzącym tygodniu.

Przeczytaj: Konfederacja zaprezentowała tezy programowe na wybory do parlamentu [+VIDEO]

Grzegorz Braun złożył też osobny wniosek o rejestrację swojej własnej partii o nazwie Konfederacja Korony Polskiej.

https://kresy.pl/wydarzenia/partia-konfederacja-wolnosc-i-niepodleglosc-oficjalnie-zarejestrowana/
Tags: #konfederacja, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments