Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

450. rocznica Unii lubelskiej. Magazyn „Mówią wieki” wydał numer jubileuszowyW związku z 450. rocznicą Unii lubelskiej Magazyn Historyczny „Mówią wieki” wydał numer specjalny.

Ten numer powstał w rocznicę powstania unii personalnej dwóch państw – Polski i Litwy. Redakcja „Mówią wieki” zadbała o to, aby teksty tu zawarte stanowiły rzetelne kompendium wiedzy na ten temat – autorzy tego numeru to wyłącznie historycy, specjalizujący się w tematyce. Ale też, aby trafiły do wszystkich miłośników historii, gdyż wydanie jest bogato ilustrowane i napisane przystępnym językiem.

Profesor Michał Kopczyński we wstępie pisze: Historycy do dziś spierają się o to, czy warunki przyjęte w Lublinie były optymalne i jakie miały konsekwencje dla Korony i Wielkiego Księstwa. Mimo różnych opinii nie ulega wątpliwości, że związek polsko-litewski był jedną z najtrwalszych unii w dziejach Europy.

Dlaczego unia przetrwała tak długo? Odpowiedzi szuka dwudziestu historyków w zamieszczonych tu artykułach, poruszających różne aspekty zagadnienia. Obok kwestii ustrojowych, znajdziemy tu teksty o wojskowości, kulturze czy zmianach w mentalności obywateli. Nie zapomniano też o Rusinach i ich roli w zawarciu unii. Dariusz Milewski w tekście  Rzeczpospolita mocarstwem europejskim pisze: połączona unia lubelską Rzeczpospolita miała ogromny potencjał ludnościowy i gospodarczy, który pozwalał jej czuć się bezpiecznie i śmiało prowadzić politykę zagraniczną. Profesor Alvydas Nikzentaitis prezentuje poglądy społeczeństwa litewskiego na unię. Znajdziemy tu też klasyczny tekst prof. Antoniego Mączaka, który zadaje pytanie: Jakich bohaterów mamy składać w narodowym panteonie?

Numer powstał pod patronatem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

https://kresy24.pl/450-rocznica-unii-lubelskiej-mowia-wieki-wydalo-numer-jubileuszowy/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments