Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szef ukraińskiej dyplomacji i neobanderowiec oskarżają Węgry o dążenie do aneksji ZakarpaciaPrzewodniczący p. o. szefa ukraińskiej dyplomacji i lider nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok oskarżyli Węgry o dążenia do odzyskania Zakarpacia.

„Węgry kontynuują natarcie na Zakarpacie. Teraz przyjeżdżają tutaj węgierscy urzędnicy państwowi. Agitują za „swoimi” kandydatami na deputowanych ludowych Ukrainy, aby ci w parlamencie walczyli o autonomię regionu (czytaj – pełzającą aneksję Zakarpacia przez Węgry)” – napisał na Facebooku 16 lipca, a więc jeszcze przed wyborami przewodniczący neobanderowskiej partii.

„Gdzie jest SBU [Służba Bezpieczeństwa Ukrainy]? I gdzie jest gwarant bezpieczeństwa państwowego prezydent Zełenski? Dlaczego tym węgierskim gościom do tej pory zezwala się na wjazd na Ukrainę” – pyta Tiahnybok. Twierdzi on, że „Węgry już nie tylko słowami ale i konkretnymi działaniami pokazały, że uważają Zakarpacie za swoje terytorium i zrobią wszystko co mogą, żeby je przyłączyć”. Uznał, że „federalizację” Ukraina może powstrzymać tylko „mocna frakcją nacjonalistów” w Radzie Najwyższej. Frakcja taka nie powstanie, bowiem w niedzielnych wyborach Swoboda otrzymała poparcie zaledwie 2,24% głosujących.

Jednak o „irredentyzmie” mówił dla Voice of America także pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Ukrainy Jegor Bożok. „Kluczową różnicą między Kijowem i Budapesztem jest teraz to, że my nazywamy tych, którzy żyją w obwodzie zakarpackim obywatelami ukraińskimi węgierskiego pochodzenia, a Budapeszt uważa ich za Węgrów, którzy żyją na terytorium Ukrainy” – przytoczył wypowiedź Bożoka portal Vgolos.

Zakarpacie należało przez wieki, do 1920 r. do monarchii węgierskiej. Stąd w regionie tym mieszka ponad 150 tys. Madziarów. Władze Węgier zdecydowanie sprzeciwiają się dyskryminacyjnym wobec mniejszości narodowych ustawom przyjętym w ostatnich latach przez władze Ukrainy.

We wtorek na Ukrainie zaczęła obowiązywać ustawa o „zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego”. Ustawa została uchwalona przez Radę Najwyższą w kwietniu bieżącego roku. Ustawa utwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia.

Z kolei przyjęta w 2017 roku – ustawy o oświacie ogranicza do prawo nauki w językach mniejszości przysługuje tylko do klas od 1 do 4 a więc do nauczania początkowego.

Tak skonstruowane ustawy oznaczają uszczuplenie praw przedstawicieli licznych na Ukrainie mniejszości narodowych, które do tej pory miały prawo urzędowego używania języka ojczystego swojej narodowości w jednostkach administracyjnych w których stanowiły istotną część ludności. Uszczuplenie praw społeczności mniejszościowych spowodowało protesty i działania ich narodowych ojczyzn. Najbardziej zdecydowanie przeciw nowej ukraińskiej ustawie językowej występują właśnie Węgry. Budaeszt blokuje z tego powodu kontakty między NATO a Ukrainą na wysokim szczeblu politycznym, czyniąc warunkiem ich odblokowania zmianę kontrowersyjnej ustawy językowej i ustawy oświatowej.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szef-ukrainskiej-dyplomacji-i-neobanderowiec-oskarzaja-wegry-o-dazenie-do-aneksji-zakarpacia/
Tags: hongrie, politique, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments