Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Harcerze z Lidy w hołdzie oficerom KOP

Szlachetną akcję, upamiętniającą trzech oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, rozstrzelanych przez sowietów po roku, przeprowadzili z drużyny, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

Harcerze podjęli się renowacji i uporządkowania terenu wokół pomnika w miejscowości (3 kilometry od Lidy, przy trasie Lida – Lipniszki – red.) wzniesionego w latach 90. minionego stulecia na miejscu pochówku trzech bezimiennych oficerów , którzy padli ofiarami sowieckiej agresji przeciwko Polsce, z roku.

Miejsce spoczynku polskich oficerów wskazali w połowie lat 90. działaczom Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej miejscowi mieszkańcy. Upamiętnienia poległych podjął się wówczas polski działacz z Lidy Stanisław Uszakiewicz.

Od momentu upamiętnienia przez Stanisława Uszakiewicza polskich oficerów, było odwiedzane przez miejscowych Polaków, ale sam i teren wokół niego od wielu lat wymagał gruntownej renowacji. Problem ten w tym roku dostrzegli lidzcy harcerze i postanowili upamiętnieniem się zaopiekować. Wynik pracy harcerzy z Lidy możecie Państwo ocenić na publikowanych przez nas zdjęciach:


Pomnik na grobie oficerów KOP w Nowosiółkach – stan 2011 rok

Pomnik na grobie oficerów KOP – stan obecny, po renowacji

https://kresy24.pl/harcerze-z-lidy-w-holdzie-oficerom-kop/

Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments